Гендерна рівність

У сучасному світі усе частіше розглядають проблему гендерної рівності і сьогодні ми спробуємо розібратися, чи дійсно чоловіки та жінки України рівні у своїх можливостях. Доки жінки не почали боротися за свої права, усі мирилися із стереотипом, що їх місце вдома – на кухні та поруч із дітьми. Проте це не так. Якщо жінка прагне народити дітей та господарювати вдома, вона МОЖЕ це робити, але якщо вона хоче працювати і будувати кар’єру, то ніхто НЕ МОЖЕ їй у цьому заперечити. Це саме стосується і «чоловічого стереотипу»: він змушений забезпечувати родину, заробляючи більше грошей, ніж жінка, і бути головним у родині. Він МОЖЕ заробляти більше, а чи повинен?

  1. Робота.Яскравим прикладом дискримінації постає вибір роботодавця, поміж жінкою та чоловіком, на користь чоловіка. Адже більшість вважає, що подружнє життя, ймовірність народити дітей та піти у декретну відпустку заважатимуть жінкам якісно виконувати свою роботу. Саме тут постає питання «чому чоловіки заробляють більше жінок?». Відповідь проста: жінки рідше за чоловіків отримують високі посади, через існуючі стереотипи. Не рідко люди ставлять безглузді запитання, на зразок «чи може економіка країни, цікавити жінку більше, ніж мода та глянцеві журнали?». Також, в силу того, що жінка більш емоційна та, буцімто, не здатна себе контролювати, вона не повинна займати високу посаду, відповідно – мати вищу заробітну плату. На сьогоднішній день у Верховній Раді працює 12% жінок, інші 88% – чоловіки. Найвищий аналогічний показник у Швеції – 74% жінок, середній показник у ЄС – 28% жінок працює в органах влади.
  2. Домашнє господарство, побут.Скільки часу жінка витрачає щодня на неоплачувану працю, а саме: виконання «домашніх обов’язків» – приготування їжі, миття посуду, прибирання будинку, прання, позашкільне навчання із дітьми? Ми провели бліц опитування серед 50-ти респондентів, жінок та чоловіків, віком від 25 до 40 років, яке дало наступні результати. В середньому жінка, яка працює і має неповнолітніх дітей, витрачає 5 годину день на домашні справи. Чоловік, який працює і має неповнолітню дитину, у середньому витрачає 5 годиниу день.
  3. Домашнє насильство.Народний депутат Ірина Луценко засвідчує, що понад 3-ох мільйонів дітей щороку стають свідками домашнього насильства чоловіка, як агресора, над жінкою (будь-якого вияву фізичного, психічного, сексуального або ж економічного). 7 січня 2018 року Верховна Рада України прийняла закон, згідно з яким постраждалими є не тільки учасники конфлікту, а також його свідки, не зважаючи на те, живуть вони с кривдником чи ні. Жертви насильства мають право звернутися до суду, написавши заяву, а згодом отримати безкоштовну допомогу адвоката та вимагати від злочинника грошової компенсації на лікування, оренду житла, утримання сім’ї, тощо. За даним законом на кривдника не покладається ані адміністративна, ані кримінальна відповідальність. Закон, який запроваджує кримінальну відповідальність набуде чинності лише 11 січня 2019 року.

Висвітлення проблеми гендерної рівності на всесвітньому рівні підвищується, у трійку найкращих країн  за цим показником увійшли Ісландія, Норвегія та Фінляндія. Україна займає 61-е місце із 144 країн, станом на 2017 рік (у 2016 році ми посіли 69 місце). Європейська Конвенція Прав людини містить матеріал про свободу слова, думки та релігії, в якому йдеться про рівність усіх людей. Він забороняє навішувати ярлики, руйнує стереотипи та закликає боротися із ними.

Дарина Голобородько

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram