Гендерний розрив на робочому місці

Гендерна нерівність існує в усіх сферах соціального життя. Проблема нерівності прав чоловіків і жінок є дуже специфічною, адже в реальному житті нам постійно доводиться з нею стикатися. В сучасних умовах функціонування ринку праці України яскраво проявляються неоднакові можливості щодо структур влади, сфери освіти, зайнятості, доходу та власності.

Історичний поділ праці було організовано за гендерною ознакою. Гендерні ролі – набір соціальних і поведінкових норм про те, що вважається придатним для чоловіка або жінки в соціальних або міжособистісних відносинах – вплинули на спеціалізацію праці як в сільськогосподарських, так і в індустріальних суспільствах.

Ряд чинників за останні кілька десятиліть призвели до того, що жінки почали займатися різними професіями та досягли успіху в них. Незважаючи на величезний прогрес, досягнутий жінками в усьому світі, зараз як і раніше існують серйозні перешкоди, з якими жіноча стать стикається на робочому місці.

До прикладу, ми знайшли двох жінок, які були свідками гендерної нерівності на робочому місці.

«Працюючи лікарем, я зіткнулася з гендерною нерівністю. Прийшовши в операційну, попередньо надівши маску і зайнявши своє місце навколо операційного столу з іншими лікарями-чоловіками. Головний хірург подивився на всіх чотирьох колег і сказав: «Доброго ранку, джентльмени». Спочатку я не зрозуміла чому саме «джентльмени». Подумала, може під маскою він мене не впізнав і привіталася з ним, сподіваючись отримати відповідне визнання. Хірург лише проігнорував мене і ми почали свою роботу. Коли я розповіла про це завідуючому відділенням, він сказав мені, що я занадто чутлива і дуже гостро реагую на ситуацію. Мої колеги- чоловіки, схоже, не розуміли що я могла відчувати себе кинутою, невидимою і незначною. Деяким це може здатися безневинною подією, але це симптом такого ставлення, яке часто залишається непоміченим на самих різних робочих місцях – навіть у 2021 році.» — С.

«Працюючи в комітеті університету, ми тоді проводили оцінювання колег на заняття і просування по службі. До кабінету зайшла жінка, я попросила її сісти поки ми будемо розглядати досьє. Коли ми вивчали кваліфікацію один з викладачів-чоловіків прокоментував: «Жінка вже у віці.

Вона не зможе віддаватися роботі так, як це роблять молодші колеги. Та й до того ж у неї було кілька прогулів за цей рік через проблеми зі здоров’ям.» Ніхто це ніяк не прокоментував, і висококваліфікований викладач ніколи не був повідомлений про дискримінацію, яка завадила їй зайняти посаду і просунутися по службі. В кінцевому підсумку її звільнили з посади.» — В.

Сказати, що гендерна дискримінація не є проблемою, – все одно що сказати, що знущання в початковій школі абсолютно прийнятні. Одним з найбільш серйозних наслідків гендерної дискримінації, особливо для жінок, є підвищений стрес. Фактично, жінки, які повідомляють про дискримінацію на робочому місці, також повідомляють про підвищений рівень стресу, особливо коли дискримінація пов’язана з будь-якою формою сексуальних домагань.

Зниження продуктивності – ще один наслідок гендерної нерівності та дискримінації на робочому місці. Не дивно, що стикаючись з закоренілою дискримінацією за ознакою статі та нерівністю, працівники, як правило, втрачають мотивацію і моральний дух. Внаслідок чого, вони не можуть виконувати свою роботу ефективно. Дискримінаційна поведінка, яка може привести до втрати морального духу і мотивації – і, як наслідок, до втрати продуктивності, – включає нечіткі жарти, які передбачають неповноцінність, жарти сексуального або прямі припущення, що продуктивність співробітника не відповідає нормі через його стать.

До галузей, в яких найбільше використовується жіноча праця, відносять оптову і роздрібну торгівлю, освіту, охорону здоров’я, фізичну культуру і соціальне забезпечення.

Світовий економічний форум (World Economic Forum) щорічно публікує глобальне дослідження – Індекс ґендерного розриву (The Global Gender GapIndex). Згідно з цим дослідженням, у 2021 році Україна посіла 74- е місце серед 153 країн світу. За показником «економічна участь та кар’єрні можливості» Україна розташовується на 39-му місці у світі.

Гендерна дискримінація не тільки впливає на продуктивність праці і ставлення до роботи на робочому місці, а й може негативно вплинути на всі аспекти життя працівника, включаючи їх занальне емоційне і психічне Здоров’я.

Якщо Ви піддаєтеся дискримінації на робочому місці через вашу стать, насамперед необхідно повідомити в письмовій формі про акт (акти) дискримінації або домагання вашому роботодавцю. Якщо Ваш роботодавець не передав вашу скаргу справедливо, Ви можете повідомити про це міліції.

Завалипенська Юлія, 2 курс, «Погляд»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram