Як подолати осінню депресію?

З приходом осені у багатьох з нас з’являються напади нудьги. Для одних вони можуть бути пов’язані з нестачею тепла, для інших – з відсутністю вітамінів, а для когось – з великою кількістю одягу. Погіршення настрою, зниження активності, відчуття тривоги, сонливість протягом дня, підвищений апетит можуть свідчити про осінню депресію. Осіння депресія: що це таке і як її перемогти? З цими питаннями нам допоміг розібратися професійний психолог Лілія Коваленко.

– Чому виникає осіння хандра?

Медики пов’язують появу осінньої депресії з порушенням обміну серотоніну – нейромедіатора, що впливає на настрій. Дослідження показали, що восени і взимку вміст серотоніну в мозку значно нижче, ніж влітку. Також роль відіграє гормон мелатонін – регулятор добових ритмів, вироблення якого залежить від кількості світла. Восени і взимку світловий день значно коротший, тому багато людей починають відчувати симптоми депресії.

– Які симптоми даного розладу?

Починається хандра і апатія. Погляд на життя стає песимістичним. До улюблених занять втрачається інтерес. Втома настає дуже швидко, до того ж без всяких причин і навіть після сну, а якщо людина вже чимось займається, то стомлюваність дуже висока. Постійна сонливість або безсоння, небажання робити що-небудь і нездатність прийняти хоч одне рішення. З людьми спілкуватися немає сил, самооцінка падає. Як правило, триває дане захворювання близько 3-х місяців.

Які методи по боротьбі з осінньою нудьгою Ви могли б порадити?

Наприклад, використовувати світлотерапію – більше світла. Люмінесцентні лампи імітують денне світло і непогано допомагать. Також потрібно постійно гуляти вдень. Їсти більше овочів і фруктів, приймати вітаміни (тільки пам’ятайте, в яких випадках вітамін перетворюється на отруту). Треба їсти продукти, які містять серотонін, гормон «радості» – сливи, сир, банани, інжир, шоколад (обов’язково чорний). Оточити себе потрібно яскравими квітами і в інтер’єрі, і в одязі. Замість чаю та кави пити сік. А ще – пийте какао (той же шоколад). Приймайте гарячий душ з ранку, і гель для душу придбайте з запахом цитруса. Не менш ефективними ліками від нудьги є і спілкування з кішками. Кішки лікують від марного занепокоєння і надмірної втоми теплом свого тіла і характерним “мурчанням”. Але не лише собаки і кішки є “домашніми психотерапевтами”. Із стресами і смутком відмінно справляються й інші домашні улюбленці: акваріумні рибки, птахи, кролики, хом’яки і навіть комахи. Зустрічайтеся з друзями, ходіть на дискотеки і в театр. Відпочивайте від телевізора, новин і тому подібного. І ні в якому разі не ігноруйте депресію – з нею треба боротися.

Ці нескладні поради можуть допомогти вам впоратися з осінньою депресією і надовго забути про неї. Проте, важливо не забувати, що перепади настрою, безсоння і швидка стомлюваність можуть бути ознаками захворювань. При збереженні поганого самопочуття і пригніченого настрою слід звернутися за консультацією до фахівця.

Одна хороша річ в осінній депресії все ж існує. Вона, як і все погане, не триває вічно. Осіння депресія, розпочавшись у вересні, до зими вже повністю зникає. Звичайно, у багатьох людей хурделиця і морози теж не викликають захоплення, але це вже не осіння депресія.

Пітюкова Юлія

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram