«Якщо вода і світло зламаються, а всі люди помруть – парк залишатиметься красивим»

IMG_20180927_143941_297

На день міста одеситів порадували відкриттям оновленого Грецького парку. Точніше, однієї з його трьох частин – музею під відкритим небом. 13 вересня скульптор Михайло Рева, архітектор Жанна Кисельова і Анна Коваль, яка займалась оформленням ландшафту, розповіли що вже зроблено і чого чекати далі.

Реконструкція Грецького парку почалась майже два роки тому. Оскільки парк запланували відкрити до дня міста, команді довелося працювати швидше. Перед будівництвом територію перевірили на криміногенність і шумове забруднення.

«Я був проти того, щоб відкривати парк 2 вересня, краще було б зробити це наступного року, ближче до літа, коли все буде готове», – каже скульптор і архітектор Михайло Рева.

Коли почалися роботи, схил почав рухатися, оскільки ґрунт на території парків не природного, а штучного походження: під час будівництва міста туди звозили будівельне сміття. Також спуск до Грецького парку надто різкий, а в Стамбульському більш пологий. Тому, для початку, головним завданням було утримати схил. Для цього будівельники укріпили стіну і побудували величезні сходи, які буквально тримають Приморський бульвар. А під землю забили 875 паль, довжиною по 24 м.

«Естетика тоді для нас була на другому місці. Коли ми маємо проблему – її треба вирішити, а вже потім приводити все в красивий вигляд. Прикрашали ми все потім. Але вийшло так, що більшість грошей пішла «під землю», а на оформлення та благоустрій парку у нас майже нічого не залишилось», – розповідає скульптор.

Як зазначає Михайло Рева, «фішка» парку в його панорамності. Ми бачимо його повністю, як цілу картинку, а не фрагментами, як Стамбульський. Саме це і враховували архітектори і ландшафтники при оформленні паркової зони. Зараз ця картинка ще не завершена: тераси видно, але вони не засаджені, а стіна не зелена. До речі, висока стіна, яка підпирає Приморський бульвар, невдовзі заросте виноградом Вічі.

Розповіли творці й про те, як складно домовлятися з Міністерством культури Греції. «Це як підійматися до Зевса на Олімп, – каже скульптор. – Було важко домовитися за статуї, бо на ті, що ми хотіли, ліміт був вичерпаний». Так, в музеях Греції існує ліміт на копії артефактів.

Фото: Шевцова Євгенія

Над створенням фонтану «Початок початків» Михайло Рева проробив складну роботу. Творець намагався надати  йому структуру дерева, з ефектом древності. Лише на створення макету пішло 1300 кг пластиліну. Так як у нас немає технології, щоб відлити  таку фігуру повністю, вона складалася зі 150 частин, які збирали вручну. І ось ми бачимо результат.

Згодом в цій частині парку поставлять ще декілька скульптур: Посейдона, ще одну Кору і бюст Геродота. Також скульптор планує прикрити статуї скляними колбами, щоб запобігти вандалізму. Біля ліфту буде невеликий музей грецької культури, а в парковій зоні встановлять більше лавок. Планується зробити ще дві частини. У другій буде зона для дітей, майданчик для вигулу собак і парковка.

«Поки що парк відкрився у такому, трохи тестовому режимі», – каже Жанна Кисельова.

У парку є ліфт для мам із дітьми та осіб з інвалідністю. Згодом додасться інклюзивність для людей з проблемами зору і незрячих: тротуарна плитка, вказівники, а в рамках проекту «Одесса наощупь» розробляють 3-D макет парку.

«Рослини, які там посадили, швидко розростуться, і вже невдовзі парк буде виглядати набагато краще. Зараз там посаджено більше 4 тис. рослин. Вони багатолітні, не потребують постійного поливу та купи добрив. У Грецькому не буде звичних для нас газонів та петуній, які «Міськзелентрест» щороку насаджує нові. Це хороше рішення, тож, якщо водопостачання зламається, електроенергія закінчиться, і всі люди помруть – парк залишатиметься красивим», – зазначає Жанна Кисельова.

Компанія «Expolight» розробила спеціальні програми освітлення для парку. Спеціально, щоб його було видно з Приморського бульвару. Обіцяють, що в темряві та взимку там буде затишно і безпечно. І справді, у нічний час парк заворожує. Тож радимо побувати там у вечірню пору.

Самі ж творці просять почекати, доки ґрунт вляжеться, а рослини підростуть. А вони тим часом працюватимуть над двома іншими частинами Грецького парку. Тож наступного року ми зможемо по-справжньому оцінити їхню довгу й нелегку працю.

Шевцова Євгенія.