Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Хто такі соціопати і як їх малюють?

Шерлок Холмс, Декстер, Доктор Хаус – як багато серіалів з незвичними головними героями ви дивились? «Я не психопат, а високоактивний соціопат» – одна з найпопулярніших цитат серіального Шерлока, але що вона означає?

Зі 150 людей 87% вважають, що знають, хто такі соціопати, а 52% навіть впевнені, що зустрічали хоча б одного. Але при подальшому спілкуванні з респондентами з’ясувалось, що більшість плутає поняття «соціофоб» та «соціопат» або вважає, що соціопат – це синонім серійного вбивці.

 

Обережно – перед вами соціопат

Як зрозуміти, що перед вам людина з дисоціальним розладом особистості (соціопат серед непрофесіоналів)? Спойлер: ніяк. Ви можете мати свої побоювання, але доки людина сама не захоче вам показати – то ви й гадки не матимете.

Головні ознаки:

  • Тенденція до звинувачення інших і постійного виправдання себе.
  • Жорстокість, зневага загальновстановленими соціальними нормами, аморальна й антисоціальна поведінка.
  • Відсутність почуття провини, совісті, невміння робити висновки після негативного досвіду.
  • Агресивність та агресивна поведінка.
  • Надзвичайна харизма, майстри з маніпулювання людьми.
  • Сприймання людей лише як засіб досягання своїх цілей.

 ( за «Патопсихологією» Зейгарника Б.В)

Такі люди патологічні брехуни та маніпулятори. Тому вони гарно грають роль, яку для себе обирають. У 2013 році вийшла книга «Сповідь соціопата. Жити, не заглядаючи в очі». Вона написана від лиця дівчини, яка страджає від дисоціального розладу особистості.

«В детстве со мной очень хорошо обращались. Я не стала убийцей или уголовницей. Я ни разу не сидела в тюрьме, предпочитая камере увитую плющом беседку. Я дипломированный юрист и преподаватель права, типичный молодой ученый, регулярно печатающий статьи в специальных журналах. Я жертвую на благотворительность десять процентов доходов и бесплатно преподаю в воскресной школе».

Чи є серед ваших знайомих люди, які схожі за описом ? Спираючись на статистику Американської Психіатричної Ассоціації, приблизно троє зі 100 чоловіків та 1 із сотні жінок є соціопатами. За своє життя ми зустрічаємо їх більше, ніж 100 людей.

Консультація спеціаліста

Психолог, психотерапевт та екс-доцент ОНУ імені Мечнікова Лариса Пономаренко допоможе нам детальніше розібратися.

– Чи може терапія допомогти при цьому розладу особистості?

– Може допомогти в рідкісних випадках, коли людина усвідомлює, що його імпульси йому заважають та хоче їх подолати. Це складна і тривала робота. Мало хто з них мотивований, адже проблема соціопатів у тому, що вони не мають екстернальний локус контролю та не визнають своєї вини.

– Не маючи почуттів, чи можуть вони займатися творчістю ?

– Цілком так.

– Що таке соціопатичні нахили, і чи може людина не бути повноцінним соціопатом?

– Схильність до жорстокості (наприклад, мучити чи бити тварин або психологічно гнобити жінку\чоловіка), а також нехтування суспільними нормами зустрічається набагато частіше, аніж класична соціопатія. Причин безліч, одна з них – хворобливе самолюбство та інші.

Подивіться навколо, не впадайте у паніку чи параною.  Але, якщо поряд з вами є токсичні люди, певне не потрібно чекати, коли з’ясується що вони не ті, кого ви знаєте.

Ірина Мединська

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Логотипи студентських редакцій:

Соціальні мережі
Інші публікації

Знайомство з факультетом журналістики, реклами та видавничої справи в онлайн-форматі

Є така весняна традиція на факультеті журналістики, реклами та видавничої справи – запрошувати на зустріч абітурієнтів. От і цього разу 27 березня 2021 року відбувся День відкритих дверей, щоправда, в онлайн-форматі на платформі Zoom. У зустрічі взяли участь декан факультету Олена Андріївна Іванова, заступник декана з навчальної роботи Інна Валеріївна Лакомська, старші викладачі Сергій Володимирович Азєєв та Аліна Олегівна Червінчук.

Факультет журналістики, реклами та видавничої справи Одеського національного університету імені І. І. Мечникова оголошує про проведення конкурсу студентських журналістських робіт на тему «Права людини в медіа: від розуміння до змін»

До участі у конкурсі запрошуються студенти І, ІІ, ІІІ та ІV курсів факультету журналістики, реклами та видавничої справи ОНУ імені І.І. Мечникова, які створюють власний

Студентські газети – результат колективної роботи майбутніх журналістів

На факультеті журналістики, реклами та видавничої справи викладають дисципліну, що направлена на відточення студентами практичних навичок володіння словом, – журналістську майстерність. На цих заняттях студенти

Осінь по-карпатськи

Карпати – багата культурна історія, збирання ягід та грибів, катання на лижах і сноуборді, риболовля, купання в гірських річках і просто естетична насолода краєвидами. Ми