Хто такі соціопати і як їх малюють?

Шерлок Холмс, Декстер, Доктор Хаус – як багато серіалів з незвичними головними героями ви дивились? «Я не психопат, а високоактивний соціопат» – одна з найпопулярніших цитат серіального Шерлока, але що вона означає?

Зі 150 людей 87% вважають, що знають, хто такі соціопати, а 52% навіть впевнені, що зустрічали хоча б одного. Але при подальшому спілкуванні з респондентами з’ясувалось, що більшість плутає поняття «соціофоб» та «соціопат» або вважає, що соціопат – це синонім серійного вбивці.

Обережно – перед вами соціопат

Як зрозуміти, що перед вам людина з дисоціальним розладом особистості (соціопат серед непрофесіоналів)? Спойлер: ніяк. Ви можете мати свої побоювання, але доки людина сама не захоче вам показати – то ви й гадки не матимете.

Головні ознаки:

• Тенденція до звинувачення інших і постійного виправдання себе.
  • Жорстокість, зневага загальновстановленими соціальними нормами, аморальна й антисоціальна поведінка.
  • Відсутність почуття провини, совісті, невміння робити висновки після негативного досвіду.
  • Агресивність та агресивна поведінка.
  • Надзвичайна харизма, майстри з маніпулювання людьми.
  • Сприймання людей лише як засіб досягання своїх цілей.

( за «Патопсихологією» Зейгарника Б.В)

Такі люди патологічні брехуни та маніпулятори. Тому вони гарно грають роль, яку для себе обирають. У 2013 році вийшла книга «Сповідь соціопата. Жити, не заглядаючи в очі». Вона написана від лиця дівчини, яка страджає від дисоціального розладу особистості.

«В детстве со мной очень хорошо обращались. Я не стала убийцей или уголовницей. Я ни разу не сидела в тюрьме, предпочитая камере увитую плющом беседку. Я дипломированный юрист и преподаватель права, типичный молодой ученый, регулярно печатающий статьи в специальных журналах. Я жертвую на благотворительность десять процентов доходов и бесплатно преподаю в воскресной школе».

Чи є серед ваших знайомих люди, які схожі за описом ? Спираючись на статистику Американської Психіатричної Ассоціації, приблизно троє зі 100 чоловіків та 1 із сотні жінок є соціопатами. За своє життя ми зустрічаємо їх більше, ніж 100 людей.

Консультація спеціаліста

Психолог, психотерапевт та екс-доцент ОНУ імені Мечнікова Лариса Пономаренко допоможе нам детальніше розібратися.

– Чи може терапія допомогти при цьому розладу особистості?

– Може допомогти в рідкісних випадках, коли людина усвідомлює, що його імпульси йому заважають та хоче їх подолати. Це складна і тривала робота. Мало хто з них мотивований, адже проблема соціопатів у тому, що вони не мають екстернальний локус контролю та не визнають своєї вини.

– Не маючи почуттів, чи можуть вони займатися творчістю ?

– Цілком так.

– Що таке соціопатичні нахили, і чи може людина не бути повноцінним соціопатом?

– Схильність до жорстокості (наприклад, мучити чи бити тварин або психологічно гнобити жінку\чоловіка), а також нехтування суспільними нормами зустрічається набагато частіше, аніж класична соціопатія. Причин безліч, одна з них – хворобливе самолюбство та інші.

Подивіться навколо, не впадайте у паніку чи параною.  Але, якщо поряд з вами є токсичні люди, певне не потрібно чекати, коли з’ясується що вони не ті, кого ви знаєте.

Ірина Мединська