Література про і для підлітків

Дорогий читачу, коли ми складали цю добірку книг, перед нами постало важливе питання. Яка література потрібна підліткам, щоб виховати в них високі моральні якості і нагадати тим, хто пережив цей вік прості, але правдиві істини? Що йде під руку з юністю і дорослішанням? Для тих, хто хоч раз так, як і ми, задавався цими питаннями, і потрібен цей топ підліткових книг.

1. Вільям Голдінг «Володар мух»

Унаслідок авіакатастрофи, група дітей потрапляє на безлюдний острів. А ніяких дорослих — значить, ніяких дорослих правил. Усередині цього невеликого суспільства панує своя маленька ієрархія. У кожного тут своє місце: мисливці, доглядачі за багаттям і відщепенці, але лідер може бути тільки один. На прикладі зовсім юних і недосвідчених дітей можна побачити безліч вад дорослих. Але вони не звикли приховувати свої почуття, а в дикому середовищі це помітно як ніколи. Головною темою алегоричного роману є дитяча жорстокість, яка може призвести до непоправних наслідків.

«Якщо лице змінюється від того, освітлюють його знизу чи згори, тоді що ж таке лице?»

2. Віра Христина Фельшерінов «Я Христина»

Особливість цієї книги полягає в тому, що це автобіографія дитини, яка пережила всі жахи наркотичної залежності. Христині було всього 13 років, саме тоді вона вперше спробувала марихуану, а вже через кілька років ледь не померла від передозування героїном. Книга місцями занадто відверта. У ній розповідається, на що йшла Христина з метою заробити грошей (обман батьків, злодійство, проституція). Ми, як і автор книги, сподіваємося, що настільки правдива, реалістична література не відлякає читача, а на прикладі цієї історії продемонструє замкнуте коло, з якого вкрай важко вийти.

«Ми шукали людей, у яких можна навчитися чого-небудь цікавого. Все тому, що наше життя нам не подобалося».

3. Герма Гессе «Деміан»

Дії в романі починаються з маленького Емілія Сінклера, який звик вважати, що батьки, сестри, їхній будинок, молитви і різдвяний ранок — це світла сторона світу, рай на землі. Але одного разу він зустрічає Франца Кромера і знайомиться зі світом темним і гріховним. Невдало збрехавши, Сінклер змушений піддатися шантажу і прислужувати Кромеру. Після занурення у другий зі світів важко повернутися у перший — принаймні, на думку хлопчика. Даний роман підійде далеко не всім. У ньому є причинно-наслідкові зв’язки, проте це потік — потік думок, образів, самобичування і самопізнання. У ньому ти дорослішаєш разом з героєм і намагаєшся осягти щось дуже важливе, можливо, найголовніше в житті …

«Для кожного є своя “посада”, але ні для кого немає такої, яку він міг би сам вибрати, описати і виконувати, як йому заманеться. Ніяких обов’язків не існує для пробуджених людей, крім одного; шукати себе, зміцнювати в собі, намацувати свій власний шлях вперед, і куди б він не привів … справжнє покликання кожного полягає тільки в одному — прийти до самого себе ».

4. Джей Ешер «13 причин чому»

Клей Дженсон звичайний американський підліток. Він непогано вчиться, підробляє в кінотеатрі і закоханий в одну дівчину. Ім’я коханої — Ханна Бейкер, і вона вчинила самогубство. Через деякий час Клей знаходе у себе на порозі коробку. У ній лежать 13 касет від дівчини, на яких є і він сам. Світ юнака перевернувся: тяжкість втрати переходить на перший план. Дженсон дізнається кривдників Ханни, її причини накласти на себе руки. Книга розповідає нам про все згадане вище в інших книгах: про наркотики, жорстокість, насильство, страх. Книга навчить вас цінувати і поважати людей тому, що шалено просто зачепити їхні почуття.

«Ніхто не знає напевно, який вплив він чинить на життя інших людей. Іноді ми навіть не здогадуємося, що від наших дій або слів залежать долі і життя інших».

Чубенко Лада