Може, час починати сортувати сміття?

«Легше виключити те, що нам не можна принести», — так про діяльність нової сортувальної станції в Одесі розповідає авторка цього проєкту, екоактивістка Катерина Гречко. Дійсно різновид сировини, яку приймають консультанти на станції, чималий: це і макулатура, скло, металеві пакування, пластикові пляшки, флакони від побутової хімії, поліпропілен, поліетилен, неліквідний пластик, тетрапак і навіть оргтехніка (флешки, зарядки, комп’ютери тощо).

«Приймаємо всі види побутових відходів, бо ліцензії на роботу з небезпечними в нас немає. Ми будемо працювати в цьому напрямку, але на сьогодні без батарейок, ртутовмісних ламп і недоїдків. Приймаємо і чорний метал, який не готові приймати підприємства з установки жовтих контейнерів по місту, чисту поліетиленову плівку у будь-якому виді. Єдина умова — треба видалити скотч і наклейки», — наголошує Катерина. 

Трохи більше як рік тому відповідний екопроєкт вона розмістила на краудфандинговій платформі «Моє місто», тоді необхідну суму в 53 000 грн одесити зібрали за 5 днів, але через проблеми з розміщенням реалізація ідеї затягнулася. 15 серпня станцію відкрили спочатку в тестовому, а наразі й в повноцінному режимі щоденно з 14 до 19 за адресою Південна дорога, 101 А, біля ТРЦ Рів’єра. 

На жаль, комунальних підприємств з перероблювання вторсировини в місті досі не існує, альтернативою є приватні та подібні до станції, але все ж більш вузькоспрямовані, екопроєкти, що забезпечують себе самі чи на гроші волонтерів. Нова сортувальна станція ж приймає як неліквідну, так і ліквідну сировину, останню, до якої входить макулатура, скло і поліетилен, будуть продавати і вже на отримані кошти забезпечувати життєдіяльність проєкту.

Такий майданчик дає можливість жителям Одеси здати всі відходи в одному місці, а не розвозити по різних точках прийому. Консультанти станції допомагають правильно розібрати пакети, а також розповідають докладніше, як правильно почати сортування сміття у себе вдома. Накопичену сировину вивозить фірма-партнер «Ековтор-17», розповіла її представниця та за сумісництвом адміністраторка станції Поліна Мерзлікіна. «Машина «Ековтору» буде приїжджати, забирати все: ліквідну сировину ми відсортуємо, будемо формувати партії та відправляти на завод для подальшої переробки. А неліквід — це те, що йде на утилізацію, будемо теж формувати в партії, щоб потім відправляти на спалювання». 

Згодом, за словами авторок проєкту, вони планують водити екскурсії та проводити лекції з правильного сортування. А в перспективі такі станції мають стати районними задля впровадження культури свідомого споживання в усьому місті. Може, саме зараз час починати сортувати сміття?

Мадіна Пушкашова

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram