Музей «Чистої питної води в Біляївці»: що тут може зацікавити?

У місті Біляївка, яке розташоване на березі річок Дністер і Турунчук, знаходиться водоочисна станція «Дністер», яка протягом майже 150 років поспіль забезпечує місто Одесу та інші населені пункти регіону питною водою. Про історію створення цієї станції, про те, як одесити отримували воду, про героїзм її працівників у часи Другої світової війни та багато іншої унікальної інформації можна дізнатися у Біляївському музеї «Чистої води», який  відкритий для усіх бажаючих. Тож завітали до нього і ми.    

Музей у 1985 році заснували  два ентузіасти – Григорій Ляхівський та Альберт Ульяновський. У той час вони працювали на самій  станції «Дністер» і добре знали її роботу зсередини. Тому і вирішили створити музей, аби показати увесь процес людям.

У музеї зібрано багато унікальних документів і фотографій станції: від часів її будівництва – до сучасності. Можна також побачити зразки цегли, з якої будували станцію, макет парової машини, оригінал сторічної квитанції за воду та багато іншого.

Особливу увагу привертає макет території водоочисної станції, відтворений до дрібниць. Ідея його створення належить також працівнику станції Федору Кратофілу. 

У музеї ми дізналися, що  раніше місто Одеса не мало централізованого водопостачання. Щоб отримувати питну воду, мешканці копали колодязі у балці, збирали дощову воду тощо. Але у 1872 році ситуація змінилася. У місті засновували міське товариство Дністровського водопроводу і почали  його будівництво. Проєкт складався з комплексу споруд на Дністрі: водоводу, насосної станції, яку вирішили будувати у Біляївці, і самої водопровідної мережі міста.

Вже за рік, 22 вересня 1873 року,  станція «Дністер» дала місту  першу воду. 3 цієї нагоди на Соборній площі в Одесі  відбулося урочисте відкриття фонтану, до якого підвели дністровську воду.

Загалом сьогодні станція «Дністер» подає більше 800 тисяч кубометрів питної води за добу, забезпечуючи нею такі міста, як Одеса, Білгород-Дністровський,  Южне,  Овідіопіль,  Біляївка,  Чорноморськ, Кароліно-Бугаз.

Як можна відвідати музей?

У Біляївці знаходиться туристично-інформаційний центр, який забезпечує інформацією та інформаційно-консультаційними послугами туристів. Тут можна замовити екскурсію. Ще нещодавно музей води був не дуже відомий, але з травня  2021 року він набрав великої популярності, оскільки до дня Перемоги були проведені онлайн екскурсії, у яких йшлося про подвиг і героїзм радянських матросів на станції в 1941 році До речі, саме цей подвиг екранізований у відомому радянському фільмі «Жага» , – повідомив завідувач музею Віктор Ксенофонтович Корепанов.

                                                                                 Яна Вигоняйло

“Bazar”

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram