Найважливіші археологічні відкриття 2020 року

Багато сфер життя у 2020 році були зупинені у зв’язку з пандемією. Наперекір карантинним обмеженням, сфера археології продовжувала свій розвиток. Попри труднощі було виявлено безліч відкриттів, тому в цій статті ми представимо вам 10 найвагоміших за версією Archeologymagazine, https://www.archaeology.org/

СХОВИЩЕ МУМІЙ

У частині некрополя Саккара археологами було знайдено 100 дерев’яних трун, які були складеними одна на одну поруч з 40 статуями похоронного божества у шахті. За словами генерального секретаря верховної ради Єгипту зі старожитностей, такі шахти були звичайним явищем в той період.

НАЙСТАРІШИЙ ХРАМ МАЙА

Найстаріша і найбільша церемоніальна структура у світі майя ховалася на мексиканському ранчо великої рогатої худоби. Такеші Іномсиа і його команда вивчали лідарні зображення цього регіону з низьким дозволом, зібрані мексиканським урядом. Радіоуглеродне датування передбачає, що майя побудували ритуальне спорудження в період 1000-800 роках до н. е. Ця структура, відома як Агуада Фенікс, нагадує платформу, виявлену в 1960-х роках в ще більш стародавньому місті — Сан-Лоренцо.

НАЙБІЛЬШЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ДНК ВІКІНГІВ

В ході наукового дослідження була проаналізована ДНК, узята з 442 скелетів, виявлених в більш ніж 80 пам’ятках вікінгів в Північній Європі і Гренландії. Геноми порівняли з генетичною базою сучасних людей, щоб з’ясувати, ким насправді були вікінги і куди вони вирушили. За словами біолога- еволюціоніста Еске Віллерслева з Копенгагенського університету, одним з найнесподіваніших результатів стали докази того, що мандри вікінгів могли бути змушеними.

ПЕРШІ ПОНЕВОЛЕНІ АФРИКАНЦІ В МЕКСИЦІ

Троє молодих людей поховані в братській могилі шістнадцятого століття в Мехіко, були виявлені дослідниками, які провели аналіз їх останків. Спочатку скелети були виявлені в 1980-х роках, коли при будівництві метро була виявлена лікарня колоніальної епохи для корінних народів. Археогенетика Родріго Баркера з Інституту науки історії людства Макса Планка каже: «Ми знаємо, що була велика кількість африканців, які були викрадені та перевезені до Нової Іспанії, але вони, як правило, не жили в Мехіко». На скелетах є свідчення сильних травм і важкої фізичної праці. За словами Баркера, чоловіки були серед першого покоління поневолених африканців, привезених в прибережну Мексику в 1520-х роках. Вони могли працювати на цукрової плантації або в шахті, перш ніж захворіли під час епідемії, що могло б пояснити їх присутність в лікарні.

ЛУВІЙСЬКИЙ КОРОЛІВСЬКИЙ НАПИС

При обстеженні стародавнього кургану Тюркмен-Карахююк на півдні Туреччини археологи чикагзького університету виявили кам’яну стелу з ієрогліфами. Вона оспівує військові перемоги правителя «Великого царя Хартапу». Ці загадкові пам’ятники не містять подробиць та деталей. Опираючись на кераміку, витягнуту з кургану, дослідники визначили, що до 1400 року до нашої ери Тюркмен-Карахуюк виріс з невеликого поселення в регіональному центрі.

КЕРАМІКА ДЛЯ ДАТУВАННЯ ВУГЛЕЦЮ

Пройшло майже 3 десятиліття, щоб технології наздогнали бачення біогеохіміка 90-х років – Річарда Евершеда. Новий метод «Евершеда» дозволяє дослідникам датувати залишки тваринного жиру на кераміці. Одна з них — дерев’яна стежка, яка пролягала через болотисту місцевість в Сомерсеті, Англія. Дати глиняного посуду, знайдених поряд з доріжкою, збігаються з датою, отриманою за допомогою дендрохронології. Річард Евершед сподівається, що цей метод дозволить дослідникам більше дізнатися про походження одомашнення тварин та зміни в доісторичному харчуванні.

СВЯТИНЯ РОМУЛА

Пам’ятник був вперше виявлений археологом Джакомо Боні у 1899 році, але згодом був перепохований і забутий більш ніж на сторіччя. Під час ремонтних робіт на сходах Курії Юлії, будинку давньоримського Сенату, робітники заново відкрили гіпогей 6 століття до н. е., або підземну гробницю, яка містить кам'яний саркофаг і невеликий круглий вівтар. Вчені досі сперечаються, чи існував Ромул насправді, і, в будь-якому випадку, археологи не вірять, що в храмі коли-небудь було його тіло.

НАЙСТАРШІ КИТАЙСЬКІ ТВОРИ МИСТЕЦТВА

Нещодавно була виявлена скульптура, виготовлена з обпаленої кості майже 13500 років тому. Птах, розміром всього пів дюйма, був зроблений з використанням шести різних технік різьби. «Ми були здивовані тим, як художник вибрав правильну техніку для вирізання кожної деталі і як він або вона об’єднали їх для досягнення бажаної мети», – говорить археолог Франческо Д’Ерріко з Університету Бордо.

НЕЗМІННІ ОБРЯДИ БУДІВЕЛЬНИКІВ КУРГАНІВ

У 70-х роках XX ст. завершилося будівництво греблі у штаті Джорджія. Перед наповненням водою водосховища Оконі археологи встигли вивчити Дьярскій курган. Триповерхова земляна споруда, створена у XIV столітті пращурами індіанців Маскогі-крик. Цих людей називають «будівельниками курганів». Команда археологів з Вашингтонського університету очолювана Джейкобом Холланд-Лулевічем заново провела датування стародавнього вугілля з кургану Дьяр. Застосувавши статистичне моделювання, вчені виявили, що це місце не було покинуте після експедиції де Сото.

ПЕРШИЙ АНГЛІЙСЬКИЙ ТЕАТР

Археологи виявили те, що, на їхню думку, є останками «Червоного лева», самого раннього побудованого ігрового будинку в Англії. До цього ігрові будинки були тимчасовими творіннями у дворах готелів або будинків.

Керуючись земельними документами, археологи Південно-Східного Університетського коледжу Лондона виявили дерев'яну конструкцію, розміри якої точно відповідали розмірам, зазначеним у позові. За словами археолога Стівена Уайта, це дуже нагадує деякі європейські театри, які працювали в шістнадцятому столітті.

Цей список знахідок 2020 року представлений Археологічним інститутом Америки. Кожне з відкриттів являє собою важливу ланку у відображенні життів наших предків і надзвичайно сильно розширюють попередні знання вчених. Сподіваємось, що в наступному році, цих археологічних відкриттів стане ще більше.

Юлія Завалипенська, 2 курс, «Погляд»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram