Право на захист

8 березня відзначається Міжнародний жіночий день. Цьогоріч у багатьох містах України відбулися марші за права жінок. У цьому заході взяли участь понад 4000 людей. Головна вимога українок та українців — ратифікація Стамбульскої конвенції.

Що таке Стамбульська конвенція?

Стамбульська конвенція – це міжнародна угода Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству, а також про боротьбу із цими явищами. Зокрема, цей документ зобов’язує впровадити до навчальних програм освітніх закладів матеріал щодо питань рівності, передбачає організацію достатньої кількості притулків для постраждалих від домашнього насильства (шелтерів) і спеціалізованих служб підтримки, які надаватимуть медичну, психологічну та правову допомогу жертвам насильства та їхнім дітям.

Основні положення

Конвенція включає в себе 81 статтю, об'єднану у 12 розділів. Структура базується на «чотирьох П»: Попередження (Prevention), Захист та підтримка постраждалих (Protection and support of victims), Суд над злочинцями (Prosecution of offenders) та Загальні принципи (Integrated Policies).

Ці розділи охоплюють:

– забезпечення захисту громадянок і громадян від будь-якої форми насильства;

– покарання кривдників та кривдниць;

– профілактика скоєння насильства;

– реакція на скоєння насильства від державних установ.

Країни, що ратифікують Конвенцію, мають криміналізувати такі порушення:

– психологічне насильство (Ст. 33);

– переслідування (сталкінг) (Ст. 34);

– фізичне насильство (Ст. 35);

– сексуальне насильство, зокрема зґвалтування (Ст. 36);

– примусовий шлюб (Ст. 37);

– каліцтво жіночих геніталій (Ст. 38);

– примусовий аборт і стерилізація (Ст. 39);

– сексуальне домагання (харасмент) (Ст. 40).

На якому етапі зараз перебуває Україна?

Україна не тільки підписала документ у 2011 році, а ще й брала участь в його створенні. Проте й досі не ратифікувала, хоча частина її положень включені в законодавство. Минулого року Президент України Володимир Зеленський пообіцяв винести на розгляд Верховної Ради законопроєкт щодо ратифікації Конвенції, але далі цього діло не пішло.

Згідно з офіційними даними Міністерства соціальної політики, за першу половину 2020 року до поліції надійшла 101 тисяча викликів через домашнє насильство. Це на 40% більше у порівнянні з минулим роком. За статистичними даними кожна 5 жінка в Україні стикалася з тією чи іншою формою насильства, страждають від цього і чоловіки. Втім, 90% постраждалих від насильства – жінки. Навіть така вкрай жахлива статистика не пришвидшує прийняття законопроєкту. Станом на квітень 2021 року Стамбульську конвенцію ратифікували у 33 країнах світу. Ця цифра у березні була вище — 34 країни, але Туреччина вийшла з договору про захист жінок від насильства після оприлюднення судових реформ, які, за словами президента Туреччини, поліпшать права і свободи, а також допоможуть відповідати стандартам ЄС. Представники Ради Європи та деякі очільники держав світу стурбовані таким рішенням.

Анастасія Тітарчук, 2 курс, «Територія Прав[ди]»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram