Проблемні квартири: сучасні реалії

Один з найбільш заселених житлових комплексів Одеси змусив своїх інвесторів подавати до суду. Як повідомляють мешканці зданого будинку, їх квартири знаходяться під арештом на невизначений термін внаслідок декількох претендентів на нерухоме майно. Такий висновок власники квартир отримали від працівників органу реєстрації права власності.

В житті кожного рано чи пізно постає питання придбання власної нерухомості. Це дуже хвилюючий та важливий момент, до якого варто підходити з максимальною увагою. Проте навіть для самих прискіпливих та юридично підготовлених покупців це придбання може стати реальною проблемою. Як, наприклад, подвійний продаж нерухомості. Саме це відбулося в одному із новобудов міста Одеса. На власному прикладі дізнаємось: на що треба звернути увагу при купівлі жилої нерухомості та яких ризиків варто врахувати.

«Я придбала квартиру ще на етапі будівництва. Рекомендації забудовника непогані, а підкупила мене низька ціна за квадратний метр. Це була одна з найнижчих цін по Одесі. Чекали здачі будинку в експлуатацію два роки, отримали ключі, почали потрохи ремонт. На етапі підготовки оформлення документів дізналися, що квартира в арешті. Це був шок, –розповідає власниця проблемної квартири зданого будинку Софія. – Почали шукати інформацію та дізнались, що у нашої квартири вже був власник. Тепер він подав до суду, аби повернути своє майно. Таких випадків у нашому домі щонайменше 70 квартир».

Найстрашніше для мешканців будинку – «рейдерський захват». Двоє очевидців повідомили про проникнення в їх квартири сторонніх осіб, які також назвалися власниками. Викликана на місце подій поліція не вирішила питання на чиюсь користь. «Ми будемо відвойовувати свої квартири», – так висловлюють свою позицію інвестори.

За статистикою, ризик потрапити у ситуацію подвійних продаж досить високий. Аби дізнатись, що робити у таких випадках, ми звернулись до одеського адвоката Черненко Миколи Олександровича, фахівця в області права.

– Миколо, як можна захистити себе від недоброчесних дій забудовника? Як не потрапити в ситуацію подвійних продаж?

– По-перше, дуже важливо перевірити усю інформацію, яка стосується правомірних дій забудовника. Для цього краще звернутись до юриста або нотаріуса. Вони зможуть перевірити в реєстрі юридичних осіб, чи існує взагалі дозвіл на будівництво. По-друге, варто ретельно простежити репутацію забудовника, зважити рекомендації, відгуки. Поспішати в цій справі буде критичною помилкою.

– Чи можна застрахувати себе від безвідповідальних забудовників?

– На жаль, ні. Уся відповідальність у виборі майна лежить на покупцеві. Потрібно зважувати усі ймовірні ризики ще перед підписанням договору: забудовник може збанкрутувати, продати недобудовану нерухомість, вести шахрайські справи тощо. Обов’язково при підписанні договору потрібно обговорити усі ці умови та в разі потреби додати в перелік зобов’язань сторін.

– Що робити при рейдерському захваті?

– Довести, для початку, що це був дійсно рейдерський захват. Поліція в цьому випадку зробити нічого не може, тому правда буде на іншій стороні. Внаслідок того, що в жодної з сторін немає права власності на так звану захоплену нерухомість, то й захищати їх права поліція не може. Жоден з них не є власником на той момент. Вирішити можна лише в судовому порядку. Отримавши обидва договори, юрист та суддя зможуть зрозуміти де відбулося шахрайство та хто має право перебування на спірній території.

Назвати конкретну причину виникнення факту подвійних продаж майна без ознайомлення з документами усіх сторін, юрист не погодиться, адже це були б припущення. Ймовірний спосіб вирішення – наймання адвокату та захист своїх прав у суді. Але підходити до вибору адвоката також треба уважно: жоден адвокат не може гарантувати стовідсоткову гарантію виграшу справи, а в протилежному випадку треба перевірити кваліфікацію адвоката.

Остаточне рішення стосовно присвоєння прав власності отримувачам проблемних квартир залишається за судом. Мешканці будинку погрожують забудовнику перекриттям дороги та відмовою сплати комунальних послуг. До яких наслідків це може призвести поки невідомо. Видання «Salt» слідкує за подальшим розвитком подій.

Іванова Анастасія, 4 курс, «Salt»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram