Регіональна колоритність української вишивки

Українська вишивка має багату колоритність, що є однією з її найвідоміших рис. У сучасній моді вишивка залишається «на слуху» вже довгий час, і нерідко стає головним елементом модних показів, сучасних трендів та мастхевів. І попри постійну модернізацію вишивки, окремої уваги заслуговує її історичне походження.

Здавна, кожен регіон різнився між собою геометричною тематикою та кольоровою гамою. І сьогодні ми розглянемо, як саме виглядає українська вишивка різних регіонів нашої країни.

Одеський регіон

За традицією, в Одеському регіоні здавна носять сорочки з «пухликами». Пухлик — це спеціально зібрана тканина на рукавах. Саме він додає рукавам пишності та об’єму.

Нижній край рукавів вишивали зазвичай геометрично-рослинними візерунками, у техніці шиття «хрестиком».

Серед кольорів переважали червоний, чорний, синій та жовтий. Кольорами зазвичай обробляли краї рукавів, прошиваючи їх вузькими смужками.

Київський регіон

На Київщині переважають саме геометричні візерунки рослин у білих, червоних, коралових або чорних кольорах. Популярним є білий колір із крапками зеленого або ж червоного.

На вишиванках завжди можна зустріти вишитий виноград, хміль, ромби та трикутники.

Вінницький регіон

Вишиванки цього регіону різняться поміж інших багатою кольоровою палітрою. У кожної сорочки був певний колір, який був акцентом. Серед технік та стилів переважали низь, хрестик, вишивка розписом, настилання, вирізування, також використовували різні види мережок.

Полтавський регіон

Полтавський регіон не використовував яскравих кольорів, вишивка виконується в ніжній кольоровій гамі, використовують переважно пастельні тони.

Найпопулярнішою технікою є саме шиття «білим по білому», тобто геометричні орнаменти вишивались білими нитками або нитками попелястих кольорів, аби з’являвся ефект морозних візерунків.

У народі полтавську вишивку називають найскладнішою. Її виконують у техніці «лиштва», по іншому, лічильна гладь. Особливо нею люблять прикрашати рукава в тонкі смужки.

Рівненський регіон

У вишивці Рівненського регіону переважають геометричні візерунки, які виконують із червоного та синього кольорів. Жіночий одяг часто вишивали дуже простим орнаментом. Червоними нитками, на білому-сірому полотні.

Характерними є такі техніки, як занизування, верхоплут, настилування. Вишивка цього регіону виконується чітко за композицією. Одноколірний геометричний орнамент, завжди був «класикою» цього регіону.

Чернігівський регіон

Для Чернігівщини характерні білі вишивки. Орнамент вишивається найчастіше білими нитками або ж до них додають украплення червоного та чорного. Сама вишивка нагадує дрібний бісер, адже виконана маленькими стежками.

Щоб підсилити виразність вишивки цього регіону, в ній використовували декілька типів швів: наприклад, прозорі із гладдю. Дуже популярною була й ажурна вишивка.

Хмельницький регіон

В орнаментах Хмельниччини переважає всього один колір — чорний. Його урізноманітнюють украпленням різних кольорів: червоним, синім, жовтим або зеленим.

Характерною є техніка вирізування. Геометричний орнамент складається із простих прямих, скісних, ламаних, зубчатих ліній. Строго геометрична низь.

Тернопільський регіон

На Тернопільщині перевагу надають геометричним візерункам. Використовують насичені, темні кольори. Актуальними як тоді, так і нині є зашиті рукави з чорною вишивкою, адже вона символізує всю трагічність історії цього краю. Поширені також поздовжні косі смуги з повторюваними елементами.

Мотив калини є одним з улюблених на Тернопільщині. Поширена тут була вишивка вовняними нитками. Візерунки цього краю чіткі, контрастні, з об’ємними елементами.

Львівський регіон

Львівська вишивка вирізняється поміж інших не лише візерунками, а й тим, що на речах цього регіону, завжди присутній білий простір між елементами малюнка, і саме завдяки цьому, вишиті речі виглядають надзвичайно невагомо.

Вишивали на Львівщині переважно хрестиком та стебнівкою. У сорочках рясно вишивали манжети рукавів та самі рукави, а на грудях завжди робили виріз.

Волинь

Для цього краю характерним є використання та повторення геометричних фігур: зірки, ромби, ламані лінії. Дрібні елементи переплітаються один в одне, утворюють гармонійний візерунок. З усіх кольорів переважають червоний, синій і чорний.

Користувались також технікою, яку впроваджували лише на західній Волині, а саме: вишивали вузьку смужку на згинах рукавів та манжетах. Крім техніки шиття хрестиком, поширеним було занизування, ця техніка створює чіткі та прості композиції, які яскраво вирізняють одяг Волинського регіону поміж інших.

Донеччина

У цьому регіоні поширене поєднання червоно-чорного кольору на світлому полотні. Вишиванки прикрашали мережкою та вирізуванням. Якщо були рослинні мотиви — то зазвичай, це пишні букети квітів, дерева та пташки.

Кожен регіон має свої унікальні особливості, які відрізняють його поміж інших. Проте, всі вони є нашою неподільною історією, яка зберігає нашу етноідентичність й донині.

Анастасія Архангородська

Редакція «Black.White»

Фото: Etno-photographer Anna Senik

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram