Рік пандемії по-жіночому: дискримінація, домашнє насильство та інші проблеми, оголені карантином

Минув рік з того самого дня, коли в домівки українців прийшли несподівані зміни у вигляді карантину. За цей час наші життя докорінно змінилися — в гірший чи кращий бік. Для когось це був час можливостей, саморозвитку, відкриття нових хобі та вмінь.

Для інших — страх, обмеження, фінансова та моральна криза. Негативного впливу від пандемії зазнали всі верстви населення, але цей матеріал присвячений наслідкам карантинного року в житті саме жінок. Пандемія не є фактором дискримінації, але права жінок зазнали певного впливу.

На перший погляд, зазначені проблеми існували завжди. Але якщо поглибитися в вивчення цієї теми, виявиться, що період «першої хвилі» ознаменував себе не лише сплеском захворювання, а й сплеском домашнього насильства, нерівноправності та фінансової дискримінації українок.

За дослідженням, Асоціації жінок-юристок України «Юрфем» у партнерстві з Офісом Урядової уповноваженої з питань гендерної політики, Міжфракційним депутатським об’єднанням «Рівні можливості» та за підтримки Програми розвитку ООН в Україні, жінки потерпають від навантаження через необхідність поєднувати хатню роботу та піклування про інших членів родини з професійними обов’язками.

Також за результатами аналізу виявилось, що дохід майже 40% опитаних жінок зменшився. Не дивлячись на те, що рівень доходів знизився як у жінок, так і чоловіків, жінки під час карантину і надалі продовжують отримувати на 20% менше за чоловіків. Багато жінок стали жертвами домашнього насильства. З них — 40% раніше не стикалися з такою проблемою. Деякі експерти зазначають, що рівень домашнього насильства зростає під час надзвичайних ситуацій, природних катастроф або спалахів хвороб. Пандемія, фінансова незахищеність, стрес і непевність призвели до посилення агресії.

Про статистику домашнього насильства в період пандемії COVID-19 дозволяють судити наступні дані. В Івано-Франківській області 17 квітня повідомили про 692 протоколи, складених поліцією з приводу сімейного насильства з початку 2020 року, з них 238 за період з 17 березня по 16 квітня, тобто в період карантину, приріст склав третину від числа за попередній період (в середньому від 6 до 7,9 в день). «Ла Страда Україна» повідомила про збільшення числа звернень на гарячу лінію для жертв насильства під час карантину з 1270 до 2050 дзвінків на місяць.

Водночас після прийняття закону, який передбачає кримінальну відповідальність за випадки домашнього насилля, Україна почала новий шлях у сторону винищення цього явища. Існують центри реагування, гарячі лінії та телефони довіри.

Пандемія оголила ці вади українського суспільства та змусила людей по-новому подивитись на проблеми жінок та тверезо оцінити наслідки. Боротьба з дискримінаційними проявами набула оберту. Тож потрібно докласти чималих зусиль, аби рік пандемії став поворотним в позитивному напрямку як для українських жінок, так і для всього світу.

Волкова Кароліна, 4 курс, «In Touch»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram