Різдвяна феєрія: традиції та секрети справжнього свята від наших студентів

Зимові свята розпочинаються… А Різдво — одне з найбільш унікальних та улюблених свят, яке святкують різні культури та народи у всьому світі. Це час радості, доброти та надії, коли люди об’єднуються, щоб відзначити народження Ісуса Христа. Українці теж мають свої власні унікальні традиції та обряди, які роблять це свято особливим. Давайте зануримося в цю захоплюючу тему та дізнаємося як студенти факультету журналістики, реклами та видавничої вправи зустрічають Різдво, які мають свої сімейні традиції й не тільки…

Святкування Різдва з родиною — це особливий час, коли відчувається неймовірна атмосфера тепла, затишку та взаємної любові. Це єдиний час у році, коли рідні люди знаходять можливість зупинитися, відпочити від повсякденних турбот та спільно насолоджуватися обідом за одним столом. Святкова аура, запашна ялинка, свічки на вікнах і традиційні страви надають святу особливого чарівного шарму. 

А з ким наші студенти полюбляють зустрічати Різдво та які мають традиції?

Ольга Ященко, студентка другого курсу поділилася: «Кожен рік святкую Різдво лише в колі найрідніших. Для мене це суто традиційне сімейне свято. Святкування Різдва — особливий момент родинної єдності, під час якого ми відчуваємо зв’язок одне з одним. Ділимося моментами щастя та любові, дякуємо за підтримку кожному присутньому. І такі моменти роблять це свято надзвичайно особливим та важливим для мене». 

Галина Фалей, третьокурсниця, вважає, що Різдво — це сімейне свято і його варто святкувати в колі родини, оскільки для неї сім’я — найважливіша цінність у житті. З родиною Галина відчуває себе щасливою, а також може бути сама собою. «Я вважаю, Святкування з родиною — це можливість провести час з найближчими людьми, поділитися з ними своїми радощами та печалями. У цей час я маю змогу можу провести час з людьми, яких люблю і які знають мене найкраще. Також це може бути прекрасна можливість відновити зв’язки та створити спогади, які триватимуть все життя», — розповідає дівчина. 

Студент-четвертокурсник, Вадим Климентьєв, розповідає, що особисто для нього, Різдво — це чудова можливість зібрати за круглим столом близьких людей, які, через певний збіг обставин, живуть по різних куточках України; занадто далеко, аби бачити їх так часто, як би мені того хотілось. В ідеалі, за столом мають зібратись усі: батьки, брати, бабуся з дідусем. Хлопець мовить: «А взагалі, найголовніше та найцінніше — святкування  Різдва саме у колі близьким друзів.  Адже вони є частиною мене самого. Це світле свято стає часом тепла, радості та спільної радості, що об’єднує,  сприяє відчуттю святкового настрою та духу чистоти, щирості».

Ольга Ященко каже, що святкувати Різдво разом з родиною вона починає тоді, коли на небі з’являється перша зіронька, яка згідно розповідям бабусі, сповістила про народження Ісуса Христа. «За традицією мама  готує 12 страв. Кутя  — страва, яка обов’язково має бути на святковому столі. Також святвечір ми обов’язково маємо святкувати в родинному колі або ж можна провідати хресних батьків, зокрема, я так і робила, адже вони жили по сусідству. Не обходилося й без такого ритуалу як ворожіння на кохання чи на вроду. Бабуся розповідала мені, що робити та як правильно гадати на судженого. Як була малою то, навіть, колядувала. Ходила разом з друзями вітати знайомих та сусідів, співаючи українські колядки», — із захопленням в очах додає вона. 

У сім’ї Галини Фалей теж існує багато традицій святкування Різдва. Одне з них — увечері 6 січня вони всією сім’єю збираються за одним столос, аби разом відсвяткувати Святвечір. На столі, як зазначає дівчина, обов’язково має бути кутя, узвар та 12 пісних страв. А 7 січня разом з батьками їдуть до бабусі: везуть їй вечерю. «Також у нас є звичаї перед Різдвом, яких ми дотримуємося з мого дитинства: по-перше, це — мій татко купує живу ялинку й ми разом з мамою прикрашаємо ялинку перед Різдвом. Це завжди дуже веселий і радісний захід. Наступне, за традицією моя сім’я ввечері 7 січня приймає колядників. Вони співають нам колядки, а ми їм даємо гроші або подарунки. І останнє — на Різдво ми готуємо багато смачних страв. Ми з матусею готуємо більш складні страви, а татусь нам допомагає. Цей день ми завжди проводимо разом, в атмосфері затишку і радості», — наостанок каже Галина Фалей. 

Цікаво, яким стравам віддають перевагу наші студенти?

Різдвяний стіл завжди багатий на традиційні страви, що сповнені смаку, аромату та атмосфери. У цей день, родини збираються за святковим столом, який наповнений найсмачнішими стравами, що вже стали символом Різдва. Починаючи з основної страви — вареників, які наповнені різноманітними начинками, від картоплі та капусти до солодких ягід чи сиру, їхній смак завжди викликає ностальгію та радість. На столі також можна побачити смачну кутю, у яких зберігаються різні варіанти горішків та сухофруктів, а також мед та макові кульки, що символізують добробут і щасливе майбутнє. 

Олександра Гоцуляк, студентка третього курсу, розповідає: «Світле свято Різдва завжди приносить у наш дім аромати різноманітних страв, що сповнені тепла та родинного затишку. Зазвичай, ми готуємо безліч страв. Однак, найулюбленіша  — це звісно традиційна особлива кутя з медом, горіхами та маком. Також у нашій родині прийнято на Різдво обов’язково готувати «Медовик» та прикрашати його по-різдвяному, де кожен додає свій елемент. Наша родина дотримується особливих традицій під час Різдва».  Але ще родина дівчини робить спільну роботу —прикрашають ялинку, виготовляють разом різдвяні листівки власноруч, якими потім обмінюються. Як каже дівчина, що все ж головна традиція — карта бажань, яку вони з рідними робимо гуртом, що дуже атмосферно та захопливо.

Різдво для родини Юлії Унгурян, студентки третього курсу, дуже особливе свято, наповнене радістю, теплом. Вони збираються разом з родиною та друзями, щоб відсвяткувати моменти радості, коли атмосфера наповнена світлом вогнів, гарними запахами страв  та різдвяною музикою. «Щодо різдвяних страв, то столи у нас зазвичай забиті різними смаколиками. Традиційні  столи включають у себе різдвяну кутю, запечену картоплю із мʼясом, вареники, оселедець, голубці, млинці, а також різноманітна випічка», — мовить Юлія. 

Чому важливо зберігати традиції святкування Різдва?

Зберігати традиції — отже берегти цінності, віру та зв’язок з минулим. А святкування Різдва відображає це, а ще дає можливість передавати мудрість і наслідувати те, що було передано нам від покоління до покоління. Кожна традиція — це частинка нашої історії, яка розповідає про культуру, переказуючи та зберігаючи унікальність нашого спільного національного досвіду. 

«На мою думку, традиції  — це такий собі острівець стабільності у нашому бентежному прогресійному світі. Святкові ритуали об’єднують близьких заради виконання певних дій, як от приготувати якусь певну страву, заспівати відповідну до свята пісню чи подарувати щось знакове. Зазвичай, у сімейних традиціях є певні ролі, кожен знає свою і виконує свою частину, водночас будучи з усіма єдиними цілим дійством», —  ділиться Юлія Мельник, студентка першого курсу. А ще каже, що традиції — це звернення до свого коріння та передача багатовікових культурних, національних або релігійних цінностей, тому їх так важливо зберігати, аби пам’ятати свій рід, своїх пращурів, те, у що віриш.

Натомість студентка четвертого курсу, Анастасія Єрьоменко говорить, що важливо зберігати традиції святкування Різдва, бо це є тією ниточкою, що поєднує нас з попередніми поколіннями українців, нагадує нам, хто ми і звідки йде наше коріння. «Це допомагає нам пам’ятати про свою унікальність як нації і плекати цю самобутність. А це особливо важливо у часи, коли нашу ідентичність намагається знищити ворог. Тож пам’ять, збереження і відновлення традицій допомагає нам зберігати те, що робить нас українцями, зберігати самих себе», — додає студентка. 

Скільки теплоти вже сказано. Проте не вистачає родзинки. Що ж іще доповнює чарівну атмосферу Різдва? Так, так це пісні та фільми. Вони додають ностальгії, занурюють у спогади від минулорічних святкувань, неначе переносять нас до казкового світу, де лунають різдвяні дзвони та всім править атмосфера добра і любові. Чи любить наша молодь щось на кшталт «Jingle Bells», «White Christmas», чи більше хвилюється до «Home alone» та «Elf»?

Анастасії Єрьоменко першочергово з пісень на думку спала «All I want for Christmas is you». Їй дуже подобається її мотив, а слова видаються романтичними і милими. «Ще мені, звісно, до вподоби наш український Щедрик. Із цією піснею у мене дуже теплі та затишні спогади, одразу згадується дитинство і найсвятковіші та найбільш сніжні зими, коли все було таким магічним. Коли чую Щедрик, одразу відчуваю сироти по всьому тілу, бо відчувається, що це щось дуже близьке і рідне», — з теплотою говорить дівчина.  Анастасія каже, що не  фанат фільмів, тож не має великого списку переглянутих стрічок, але якщо говорити про різдвяні, то одразу згадує «Сам удома» та «Гаррі Поттера», особливо перші дві його частини.

А Юлія Мельник  говорить, що їй подобаються усім відомі пісні «Let it snow», «Winter wonderland». «Проте якщо говорити про фільми, то окрім класичних «Гаррі Поттера» та «Ґрінча», я щороку передивляюсь «Канікули за обміном» та «Інтуїція». Вони розважливі, романтичні за своєю естетикою і наповненням, а також там грають чудові актори», — висловлюється студентка.

У чарівне свято Різдва бажаємо вам тепла, затишку та щастя! Нехай ці святкові дні будуть наповнені радістю та натхненням. Зичимо відчувати підтримку близьких, радість спільного часу з родиною та друзями, а також натхнення для досягнення всіх ваших найбільших мрій та цілей у наступному році. Щасливого Різдва!

Наталія Сатанівська,
пресслужба факультету

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram