Що таке нутриціологія та з чим її «їдять»

“Ми те — що ми їмо” – саме цей вислів якнайкраще пасує до характеристики та відповіді на питання, що таке нутриціологія і чому вона варта нашої уваги.

Від їжі, її складу та якості безпосередньо залежить, чи виникнуть у вас такі захворювання, як гіпертонія, серцево-судинні захворювання, діабет, алергія тощо. Переважна більшість помилково звинувачує у своїх хворобах спадковість, і в деякому сенсі так і є — це наша спадковість помилок у раціоні, яка закладається у ранньому дитинстві.

В чому ж різниця між дієтологом та нутриціологом? Різниця хоч і не велика, але вона є. Нутриціологія — це наука про харчування, яка стала активно розвиватись після Другої світової війни, коли з’явилося питання про те, що таке збалансований раціон та яке саме харчування необхідно людям, які знаходяться на лікуванні, — так і з’явилася дієтологія як розділ медицини. Дієтологи підбирають раціон при наявних захворюваннях та мають медичну освіту. Нутриціологія в свою чергу не є медичною професією, але вона вивчає безпосередній вплив харчування на розвиток захворювань для того, щоб за допомогою раціону та усунення різноманітних дефіцитів було можливо запобігти розвиток захворювання. Нутриціологи більш сконцентровані на впровадженні звичок здорового харчування та збалансованого способу життя. Вони не лікують людей, які страждають на захворювання шлунково-кишкового тракту або діабету. Замість цього вони працюють зі здоровими людьми, які прагнуть поліпшити своє харчування. На відміну від дієтології, нутриціологія більш комплексно підходить до вивчення проблем раціону — від дослідження мотивів вибору людиною тих чи інших харчових продуктів до механізмів внутрішньоклітинного харчування.

Існує безліч тренінгів, вебінарів, лекцій та навіть шкіл нутріціології, де кожен охочий може навчитись «чути» свій організм, розбиратися та чітко розуміти, що таке здорове харчування саме для нього. Але зараз хочемо розповісти вам про найпоширеніші міфи та помилки у раціоні, які здійснює велика кількість людей:

1. Вода. Недостатня кількість питної води та надмірне споживання різноманітних напоїв (кава, солодкий чай, соки, газовані напої) призводить до зневоднення організму. Основні ознаки дефіциту води в організмі: сухість шкіри, мігрені, болі у суглобах, сухість у роті. Майже всі напої мають кислотний Ph, що нашими клітинами сприймається погано. Потрібно пити достатньо чистої води для того, щоб підтримувати всі біологічні процеси в організмі, тому що наслідки зневоднення достатньо серйозні: патологічні процеси запалення і розростання умовно-патогенної флори, яка призводить до зниження імунітету організму. Для того, щоб чітко знати свою денну норму води потрібно скористатись формулою: 30 мл води на 1 кг ваги, більше пити можна, менше – не бажано.

2. Надлишок рафінованих вуглеводів. Велика кількість продуктів з вмістом цих речовин (біла мука, цукор, білий рис, випічка, макаронні вироби тощо) може призвести до діабету, ожирінню, гіпертонії, депресії та нервовим розладам через великий вміст цукру у продуктах цієї категорії.

3. Цукор. Випливаючи з попереднього пункту, у цьому мова піде про один з найнебезпечніших продуктів у раціоні. Цукор та цукрозамінники відносять до групи продуктів, які спричиняють запальні процеси в організмі, звісно, в надлишковій кількості. Нутриціологи розвіюють один з найпопулярніших міфів: мозку потрібен цукор. Насправді це не так, мозку потрібна глюкоза, яка міститься у будь-яких вуглеводах (злаках, овочах, фруктах та ягодах), тому «відмазки» типу «Ця шоколадка потрібна мені для кращої продуктивності» вже не працюють. «Модні» нині сиропи агави або топінамбура також не цілком корисні, в них міститься велика кількість фруктози, яка ще більш небезпечна, ніж цукор, тому що за її перетравлення у нашому організмі відповідає печінка, а надлишок фруктози (більше 25-30 гр.) на добу може призвести до ожиріння печінки та розвитку серцево-судинних захворювань.

4. Трансжири. Ця група продуктів (маргарин, фастфуд, снеки тощо) збільшують рівень запалення в організмі, за рахунок них значно зростає рівень тригліцеридів, що погано позначається на серцевій діяльності.

5. Молочна пастеризована продукція. 70% населення має лактазну недостатність не знаючи про це. Що це означає? Організм людини з лактазною недостатністю погано засвоює молочну продукцію: кишківник не здатний виробляти травний фермент лактазо, який бере участь у переробці молочного цукру — лактози. Основними симптомами непереносимості молочної продукції є: здуття, печія, запаморочення, головні болі, висип, акне, дискомфорт одразу після прийому молочної продукції. В такому разі необхідно перейти на безлактозну продукцію або замінити коров’яче молоко на козяче або овече — такий вид молочної продукції містить інший тип казеїну, який не викликає запальних реакцій в організмі.

Нутриціологія — це науковий підхід до харчування, тому консультація нутриціолога або самостійно пройдений вебінар чи лекція з цієї теми будуть корисні кожній людині, яка прагне запобігати хворобам, а не накопичувати їх, щоб потім лікувати упродовж років.

Мадіна Магомедова, 2 курс, «Територія Прав[ди]»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram