Скейтбординг: від простої забави до олімпійських ігор

Скейтбординг розвинений в шістдесятих роках двадцятого століття та незбавляє оберти популярності ї до нині. І нарешті, вже у 2020 році на олімпіаді будуть вперше розігрувати медалі з цього виду спорту.

Історія появи скейтбордингу динамічна і цікава. Так перші прототипи скейтів з’явилися у сорокових роках минулого століття, саме тоді американські дітлахи почали прикручувати колеса від роликів до дерев’яних дощок. Але ось сучасний скейтбординг, до якого ми звикли бере свій початок у шістдесятих роках у Каліфорнії, коли одного дня серфери нудьгували біля пляжу через відсутність хвиль. І почали катались на скейтбордах по вулиці уявляючи собі, що вони в океані та зловили хвилю. Новою розвагою незабаром почали займатися не тільки серфери, а й звичайні підлітки. Найкращим місцем для катання стали порожні басейни, які мали округлу форму, але не кожна родина могла собі дозволити таку розкіш, тому скейтери часто проникали на чужі маєтки, в яких на подвір`ї був порожній басейн та каталися в ньому без дозволу господарів. Наші одеські спортсмени також колись виборювали своє місце під сонцем, наразі цим з радістю діляться.

«Пам’ятаю як в році 2007 році було заборонено кататися біля Одеської Міської Ради, нас постійно звідти проганяли і справа доходила навіть до поліції. Але ми не здавались і продовжували стояти на своєму. І ось в 2010 році скейтерам офіційно дозволили там кататися. Так щасливий я не був ніколи, ми з хлопцями роздруковували ці дозволи і обклеювали мало не кожен стовп і стіну в місті», – розповідає одеський скейтер Ілля.

Так у 80- роках з’явився новий стиль катання–стріт, він включає в себе стрибки зі сходів, ковзання по поручнях і гранях та трюки на асфальті. Скейтери почали кататися біля супермаркетів та торгових центрах. Але вільне катання було не завжди. Так почали з’являтися значні заборони від законодавства, а у громадських місцях почали з’являтися знаки “NO Skаteboarding”. Але скейтери знайшли вихід з цієї ситуації й в 90-х почали будувати спеціальні скейтпарки. В той час в Одесі цим почали ефективно займатися лише кілька років тому, значним став і 2017 рік.

«Все змінилося коли нам побудували скейт-парк в парку Шевченка, це було в 2017 році практично на день міста 4 або 5 вересня. На відкриття приїхало стільки народу, що навіть не всі змогли в ньому поміститися, хлопці були і з Одеси і з інших міст України, тоді приїхав Андрій Рижов з хлопцями з Барселони та інші старі відомі скейтери. Це був дуже великий поштовх розвитку скейтбордингу в Одесі та й в Україні в цілому» відмітив одеський скейтбордист Влад.

Саме так поетапно, повільно, але вміло розвився скейтбординг. За шістдесят років скейтбординг перетворився у професійний вид спорту, про який знає майже весь світ. Так, з 2004 року, 21 червня визнане офіційним днем скейтбордингу. В 2020 році на Олімпійських іграх в Токіо вперше в історії будуть розіграні медалі в скейтбордингу.

Соколов Григорій