Сортування сміття: бізнес чи потреба?

В Україні гостро стоїть питання сміттєзвалищ, і поки влада намагається придумати, що з ними робити, інші справді роблять. Ми розкажемо вам, як приватні екокомпанії спонукають українців до сортування відходів та й ще заробляють на цьому гроші.

Згідно із Законом України «Про відходи», який діє з 1 січня 2018 року, громадяни обов’язково мають сортувати сміття. Водночас тільки в 398 місцях нашої країни можна знайти контейнери для роздільного сортування.

За даними Головного управління Держпродспоживслужби у Миколаївській області, станом на вересень 2021 року в Україні сміття різного виду займає 160 тисяч гектарів земельних угідь — це становить близько 700 смітників, які є в кожному місті чи селі. Через те, що проблема утилізації сміття актуальна у всьому світі, навіть з’явилася окрема наука — техногенна геологія. Україна є однією з найбільш екологічно забруднених країн світу — техногенне навантаження на одну особу становить 480 тонн. Станом на сьогодні, найбільшими екологічними проблемами в країні є забруднення ґрунтових вод, утворення метану.

Зараз всеукраїнських програм перероблення сміття немає, і країна використовує його лише як джерело енергії, а ось приватні компанії активно просувають у маси сортування та вторинне використання. Наприклад, 24 березня 2021 року на Волині німецько-українське підприємство «Браун Індастріал Технолоджі» презентувало будівництво заводу з переробки відходів територіальної громади. Головна перевага таких заводів у тому, що при його роботі виробляється тепло, електроенергія, біогаз, біопаливо та добрива. Комплекс сміттєпереробного заводу складатиметься із:

  • приймання, сортування та підготовки відходів, що біологічно розкладаються;
  • біогазової електричної станції;
  • цеху виробництва органічних добрив.

В Одеській області також є компанії, які турбуються про екологічний стан нашої країни та спонукають людей до сортування сміття. Одна з таких компаній — «Екомісто» в Ізмаїлі. Ми зустрілися з одним із засновників компанії, Віталієм Якушкіним, і він розповів, як до нього прийшла ідея створити компанію із сортування сміття, як на цьому заробляти та чи потрібно взагалі його сортувати.
(Фото 1)

«Ми побачили, що наша країна почала повільно перетворюватися на величезне неконтрольоване звалище, і якщо не почати налагоджувати якісний процес сортування побутових відходів та їх переробку, то цьому вже нічого не завадить. Ось ми вирішили спробувати в нашому місті, і це дійсно працює. Це дуже прибутковий бізнес, але ж гроші не пахнуть. Багато розвинених країн уже давно заробляють на сортуванні й переробці сміття. Їм навіть його не вистачає, і воно готові купувати його! Ви тільки уявіть, розвинені країни купують сміття», каже співзасновник компанії «Екомісто».

Загалом є декілька способів заробляти на смітті: вивіз сміття, збір та сортування, вторинна переробка, розміщення та зберігання відходів.

«На мою думку, є кілька приводів сортувати сміття. По-перше, це добре для екології, адже навколо тебе буде чисто. По-друге, якщо цей процес згодом стане звичним по всій країні, то на цьому можна буде й заробляти, як у Німеччині. По-третє, Україна активно розвивається, і ми маємо відповідати Європейським стандартам у всьому, зокрема й  сортуванні, переробці та вторинному використанні сміття», каже Віталій Якушкін.

Через великі ризики подальшого екологічного забруднення сортування сміття в Україні необхідне. Якщо підійти до цієї проблеми з погляду бізнесу, то на цьому можна ще й добре заробити.

                                                                    Артур Гілка

“Salt

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram