Сила в рівності, де кожен має значення

У світлі сучасних соціальних змін та поступового розширення ролі жінок у суспільстві, 8 березня стає не лише святом весняного настрою, але й символом рівності, коли чоловіки та жінки мають однакове право робити внесок у всі сфери життя. Отож, цей день необхідно розглядати не як відзначення «жіночої краси та ніжності», а як нагадування про важливість рівних прав та можливостей для всіх, незалежно від статі. Студенти нашого факультету поділилися власними міркуваннями та знаннями з цього приводу, адже мають можливість вивчати питання ґендерної рівності під різними кутами в межах університетських дисциплін. У нашому матеріалі ми дізнаємося ще більше про 8 березня у сучасному вимірі…

Значення та символ

Перше весняне свято, як заведено, відзначають 8 березня. Але згадують про нього не лише, аби вшанувати важливість жінки в суспільстві, але й нагадати про рівність, незалежно від статі. Саме свято втілює у собі боротьбу жінок за свої права та соціальну рівність, а цей день можливість підкреслити  гендерну рівність та захист прав кожної людини.

«На мою думку, значення свята восьмого березня полягає у тому, щоб підкреслити важливість жінок у суспільстві, їх права на рівні можливості та повагу, а також нагадати, як та скільки часу жінки відстоювали себе та свої інтереси в соціумі», — розповідає Ангеліна Годулян, студентка 2 курсу. Дівчина вважає, що восьме березня — це не тільки про красу та жіночність, але й також про неабияку силу духу жінок, які століттями відстоювали свої права у суспільстві. Згодом вона додає: «Свято восьмого березня нагадує мені, що рівноправність статей є важливим аспектом розвитку суспільства. Також я вважаю, що одним із символічних значень цього свята є нагадування жінкам, що вони одна одній — не суперниці. Кожна дівчина — прекрасна. Ми не повинні конкурувати, ми повинні підтримувати одна одну та поважати». 

Інша студентка третьокурсниця, Галина Фалей каже, що для неї це свято — не просто день подарунків і квітів, а саме чудовий момент, коли чоловіки усвідомлюють важливість жінки в їхньому житті. «Воно (ред. свято) в мене асоціюється з приходом весни, символізуючи нове життя, оновлення та надію», — говорить Галина.

А чи важливе для суспільства?

На думку Юлії Мельник, студентки 1 курсу, це свято буде завжди актуальним аби нагадувати про рівність людей обох статей. «Адже, на жаль, досі існує проблема утисків прав жінок у різних сферах життя: починаючи від домашнього насильства й закінчуючи проблемою працевлаштування. Сучасному суспільству ще є над чим працювати в напрямку фемінізму»,ділиться дівчина. Справді, завжди є куди розвиватися, варто шукати компромісні шляхи для вирішення складних питань стосовно гендерної рівності, не роздмухуючи вогнище суперечок у суспільстві.  

Ольга Ященко, другокурсниця, гадає що завдяки цьому святу жінки мають вибір в кар’єрі, освіті та особистому житті, до того ж вони отримали більше можливостей для самореалізації та виявлення свого потенціалу.

Значущий символ рівності

Цілком впевнено можна зазначити, що 8 березня підносить усвідомлення про те, що рівність — це не лише мета, яка полягає у вічній боротьбі між статями, але першочергово це фундаментальне право кожної людини, бути однаковим, без упереджень, стереотипів чи дискримінації. Як каже Юлія, що навіть зараз дуже поширеними є стереотипи щодо жіночої ролі в суспільстві, зовнішності, поведінки, обов’язків та прав, що створює зручний патріархальному суспільству майданчик для дискримінації жінок. 

Святкування 8 Березня вкотре доводить, що жінки та чоловіки рівні та заслуговують на однаково хороші умови життя та ставлення. «Думаю, що це свято в сучасному світі може сприяти рівності та солідарності серед статей, при цьому підкреслюючи важливість визнання досягнень жінок та наголошуючи на потребі гендерної рівності», — запевняє Ольга. 

Чи актуально нині?

«Впевнений, що питання досить комплексне та буде актуальним довгий період. З одного боку, постає проблема того, що більшість вважає це свято суто ‘‘подаруй квіти жінкам’’. Погано це? — Ні. Побачивши, як святкують восьме березня в Азії, з певністю можу сказати про ідентичність святкування у цьому куточку світу. Натомість, з іншої точки зору, глобальне суспільство, даруючи квіти, мало б усвідомлювати контекст, і продовжувати дотримуватись впроваджених норм після святкування. Актуальним лише є одна істина: наша спільна потреба в усвідомленні та дотриманні правила ‘‘права і обовʼязки’’», — прокоментував Владислав Кушнір, студент 4 курсу.

Скільки людей — стільки й думок. Святкувати, відпочивати чи працювати 8 березня — справа кожного. Але варто пам’ятати, що не має «лінійки», що вимірює наскільки хороша чи погана, компетентна чи не дуже, жінка чи чоловік у якійсь сфері. Адже якщо є хист, знання, бажання працювати у сфері, як-то кажуть, «не за статтю», то треба спробувати, а можливо — це саме те, що стане професією майбутнього. 

Наталія Сатанівська,
пресслужба факультету

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram