То хто, все ж таки, зверху?

Вже 10 сезонів поспіль затятих глядачів «Нового каналу» радує або, навпаки, засмучує комічне шоу «Хто зверху?». Веселі та жартівливі ведучі щочетверга розважають та змушують сміятися у повний голос, в той час, коли ми навіть не усвідомлюємо, які неоднозначні смисли приховує ця програма.

Суть шоу полягає в тому, що дві команди — жіноча й чоловіча — на чолі з постійними капітанами, так би мовити, змагаються за першість, виконуючи різноманітні завдання, відповідаючи на запитання, проявляючи свої інтелектуальні або фізичні здібності. Капітанами «Хто зверху?» є зірки «Нового каналу» — «гумористичні» ведучі Сергій Притула та Леся Нікітюк, які за останні роки набули чималої популярності в мас-медіа. Очільник чоловічої команди вже 8 років займає місце капітана, натомість жіноча команда вже декілька разів потерпала зміни: в першому та другому сезонах із Сергієм Притулою змагалась Ольга Фреймут, з третього до шостого — Катерина Варнава, з сьомого — Леся Нікітюк.

Здавалось би, необразливе розважальне шоу, яке заохочує глядачів великою кількістю недотепного гумору й жартів та низькоінтелектуальними завданнями. Але на підсвідомому рівні ми помічаємо дещо глибше та серйозніше — «боротьбу гендерів» за визнання кожного найліпшим, найрозумнішим, найкращим.

Гендерна нерівність в Україні, на жаль, зростає й процвітає на тлі всесвітніх скандальних протестів та боротьби проти неї. За даними Міністерства соціальної політики України, жінки стають жертвами насилля набагато частіше, ніж чоловіки, отримують меншу зарплатню, у порівнянні з чоловіками, мають меншість у владі, обмежені в кар’єрі та є заручницями стереотипів.

Можливо, за інерцією, це й стало гучною позицією шоу, яка, хоч і втілена більше на емоційному та розважальному рівнях, складає вагому частку його сенсу. Капітани проєкту завжди активно зображають боротьбу одного з одним, підкріплюючи це певними фразами, інколи зачіпають особисте та наносять взаємні образи. На фоні ми чуємо голоси жінок, що викрикують «Жінки!», та аналогічне «Чоловіки!» — з іншої сторони. Притула та Нікітюк завжди насміхаються один з одного, використовуючи всі можливості пожартувати над слабкими сторонами опонента. Цікаво, що такими «веселощами» та «пустощами» займаються лише капітани, а інші 3 учасники кожної команди можуть дозволити собі лише посміхатися над почутим. Це ще раз підтверджує, що негативне ставлення зірок один до одного тут є штучно створеними.

Іноді учасниками-опонентами стають одружені пари, що підігріває інтерес. Як же поводитимуться закохані в умовах боротьби? Ситуації завжди різні: хтось «топить» за свою команду та не поступається своїй половинці, на що у відповідь отримує «дома поговоримо», а хтось намагається грати «на рівні», не зачіпаючи почуття коханої людини. Проблема гендерної нерівності, зокрема в контексті романтичних стосунків, є водночас як прихованою, так і особливо явною. З одного боку, здається, що це просто гра з «такими» правилами, з іншого — глядач спостерігає постійне негативне ставлення чоловіка до жінки та, навпаки, може розпочати наслідувати його в реальному житті: морально «нищити» свого чоловіка, який мало заробляє, або давати ляпаса дружині за те, що не приготувала вечерю вчасно. Не варто забувати, що шоу переглядають і діти, які під впливом образів ведучих будують у своїй уяві хибні упередження про стосунки між чоловіком та жінкою.

На думку спадає запитання: «А чи замислювалися над такою проблемою творці проєкту?». Чи таке підґрунтя намалювалася в процесі фільмування? Для одних це шоу — просто шоу, де боротьба гендерів — ніщо інакше, як просто засіб або інструмент його створення; нова ідея, що захоплює увагу глядачів. Для інших «Хто зверху?» є засобом наслідування гендерних маніпуляцій, прикладом нездорових стосунків, що вражають психіку, або ж просто «черговим низькоінтелектуальним шоу», в якому немає нічого позитивного та пізнавального, окрім гумору.

Катерина Голинська, 4 курс, «Моменталіст»

Фото: Новий канал

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram