«Царство жінок»: історія племені, якому невідомі слова «брат», «батько», «чоловік»

Триває XXI століття: час нових можливостей і науково-технічного прогресу, час, коли люди мають необмежену кількість вибору, інформації та реалізації власного потенціалу. Ілон Маск на шляху створення безмежного інтернету для всіх куточків землі, а американські вчені відкривають готель на орбіті нашої планети. Це все вказує на швидкий розвиток людей і дуже тяжко уявити, що сьогодні у «фабриці світу», Китаї, залишаються племена, які живуть за власними законами. Крім цього, закони дуже незвичні для консервативності й патріархату китайського суспільства, адже у племені все вирішують лише жінки.

Плем’я під назвою Мосо знаходиться у західній частині Китаю і налічує майже 40 тисяч жителів. Більша частина племені живе в Юньнані, передгір’ї Гімалаїв, недалеко від озера Лугуху і називають себе просто — «на». Звісно, головною у кожній сім'ї племені є жінка, яка розв’язує всі питання. В Мосо не існує поняття «чоловік», а своїх коханих і коханців вони називають «axia». Також жінка може мати декілька чоловіків, що «приходять», яких вона вибирає по любові, без примусу.

Кореспондентка видання «Broadly» Мілен Ларсон під час зйомок документального фільму «Останній матріархат Китаю» прожила тиждень у такій сім’ї та розповідає, що у їх культурі тільки жінки дітородного віку мають свою власну кімнату під назвою «Квіткова», тоді як їх кохані приходять до них лише вночі і йдуть удосвіта, не залишаючись. Жінки також господарюють по будинку, вирішують суспільні питання, займаються землеробством, полюванням, скотарством і військовою справою, а чоловіки можуть працювати лише у сфері обслуговування, торгівлі та ремесел. Але кожна жінка пишається, якщо може забезпечити сім’ю і чоловік буде знаходитись вдома.

За словами Мілен Ларсон, жінки «на» полюбляють стежити за своїм зовнішнім виглядом, але в їх культурі саме чоловікові необхідно виглядати завжди добре, щоб жінка звернула на нього увагу. Багато чоловіків носять прикраси, такі як кільця і навіть користуються природною косметикою. В цьому плані жінки скромніші, адже їм доводиться лише робити вибір серед чоловіків.

З самого раннього дитинства дівчат навчають бути мудрими, сильними духом та фізично, таким чином їх готують бути головними у майбутньому.

Одне з найважливіших подій в життя кожного члена племені — досягнення повноліття(13 років), тоді Мосо проводять обряд, який присвячений дівчатам, адже с цього часу діти стають дорослими та можуть брати участь в релігійних церемоніях. Мосо сповідують релігію бон, яка ґрунтована на поклонінні богині-матері, а також анімізмі та куксі предків.

Ще десяток років тому Мосо жили не знаючи цивілізації, але вже зараз в них є електроенергія, телевізори, смартфони та інтернет, а деяка молодь покидає свій дім назустріч життю у великому місті, щоб знайти там роботу і створити традиційну сім’ю.

Мосо повільно перетворюється на звичайне суспільство 21 століття, але їх історія зберігає те, яким міг бути світ, якби жінки були головними. Так, якщо замислитись, для європейської людини — це неймовірні факти, які дивують, а для них — звичайна буденність, адже у сучасному вільному світі не може бути поняття, що нормально, а що — ні.

Коврига Аліна, 4 курс, «In Touch»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram