«Це не міф, що пластик можна переробити»

На сьогодні забруднення планети пластиком стало великою проблемою, навіть однією з найголовніших екологічних проблем. Щорічно об’єм виробництва пластика збільшується, зараз цифра досягає 9 млрд тонн, з яких переробляється 10%, ще 10% спалюється, а інше потрапляє в навколишнє середовище. Найбільше страждає Світовий океан. В Атлантичному, Тихому та Індійському океанах утворилися сміттєві острови. Через кругообіг течій в Тихому океані сформувалася Велика сміттєва пляма, розмір якої перевищує площу України. Так, скажімо, пластикові відходи «подорожують» по океанах і потрапляють в найвіддаленіші куточки планети. Нещодавно було встановлено, що сміття може тонути через склеювання з органічними речовинами – поліетиленові пакети можна знайти навіть на дні Маріанської западини. В середньому період розкладання пластику становить від 80 до 600 років. Стаканчик для кави розкладається близько 50 років, пакети і трубочки – 100-200 років, пластикові пляшки – до 200. Пляшки з маркуванням РЕТ (наприклад, з-під молока) – до 100 років.

Окрім глобальних проблем економічних та екологічних, не менш важливим є вплив на людину. Наприклад, існують випадки отруєння дітей іграшками, зроблених з токсичних матеріалів. Багаторазове використання одноразового посуду чи пластикових пляшок може викликати рак. Можна навести багато прикладів, щоб зрозуміти реальну проблему.

Одеський інженер Євген Хлебніков знайшов вихід з цієї ситуації, щоб хоча б трохи врятувати планету від забруднення пластиком. Відомий серед одеситів створенням паркових меблів з кришок від пляшок. Він почав переробляти пластик, експериментально спробував зробити бруківку з пластмаси, яка могла б просто потрапити на смітник. В Євгена вийшло, і ось що він розповідає про свій проєкт.

Якою була ідея Вашого проєкту?

Гостро почав відчувати проблему забруднення планети пластиком. Ідея – показати, що пластик не сміття, а хороший матеріал. Він може перероблятися, з нього виходять класні, цікаві, унікальні, функціональні речі різних складних форм. Цей матеріал може конкурувати з металом, каменем, склом та з іншими матеріалами різної функціональності. Завдяки цій ідеї ми покажемо, що пластик не треба викидати, а потрібно здавати його на переробку, зберігати в чистому виді та відноситися до нього дбайливо й акуратно. Чим чистіше пластик, тим дорожче він коштує, тим зручніше його далі переробити. Ми показуємо на своєму прикладі, на конкретних діях, що це не міф, що пластик можна переробити.

Хтось допомагав вам реалізувати цю ідею?

Самостійно, своїми силами, потроху, по крупинах, маленькими кроками вперед-вперед-вперед. Допомогли відеоролики в Інтернеті. Ще хотів сказати, що це – міжнародний проєкт. Я частина міжнародного проєкту «Precious Plastic», в перекладі «дорогоцінний пластик». Його створив Дейв Хакенс. Він тримає відкриту позицію. Описав всі свої ідеї на сайті, відкрив креслення обладнання, показав на конкретному прикладі, що ось ці обладнання й ось ці вироби. Так це працює. Мені дуже сподобався цей проєкт, тому я вирішив приєднатися та озвучую вам ці ідеї такого глобального проєкту.

Де Ви виробляєте пластикові вироби? Можливо є якийсь цех?

Я знаходжусь в місті Одеса. Так, ми орендуємо майстерню, цех, у нас там склад. Тобто ми приймаємо пластик, зберігаємо, сортуємо за типом і кольором, дробимо. Потім різні типи пластику, різні кольори змішуємо, щоб отримати певний продукт.

Тобто можна звернутися до Вас, для того щоб віддати пластик?

Так, ми приймаємо пластик на переробку. За адресою: місто Одеса, проспект Небесної сотні, 103.

Як ви бачите майбутнє свого проєкту?

Мабуть, це такий workplace, творчий простір, де все направлено на переробку пластику, де люди можуть приходити самі, приносити свій пластик, працювати з нами, реалізовувати свої ідеї пов’язані з пластиком. Творчі майстерні, центр переробки пластику.

Які вироби Ви виробляєте вже зараз?

Ми робимо лавки, стільниці, стільці, прикраси, світильники, музичні інструменти тощо. Цівироби виготовляємо під замовлення.  

Чи є послідовники, які наслідують ваш приклад?

Так, є. Є проєкти, які замовляють у нас обладнання. Ми допомагаємо консультаціями, робимо обладнання під замовлення.

Зараз Ви, як і раніше, один чи є команда?

Є команда, людей десять. Ми працюємо над різними проєктами паралельно. Хтось робить вазочки, хтось металоконструкції, хтось допомагає сортувати пластик.

Галинська Анастасія, 1 курс, «ДієСлово»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram