Вакцинація – це ефективний спосіб захистити себе від COVID-19

Вакцини допомогли перемогти дитячі хвороби, які були поширеними лише покоління тому. Наразі експерти попереджають, що успіхи вакцинації проти Covid-19 ми зможемо побачити тільки через кілька місяців, а повне повернення до норми може відбутися за пару років. Тож перевіримо, чи готові студенти ОНУ імені І. І. Мечникова піддаватися впливу масовості та робити вакцинацію. 

У багатьох країнах світу розпочалася масова вакцинація від коронавірусу. Навколо неї багато пліток і суперечок, правдивої та вигаданої інформації. а тому спробуємо розібратися в основних способах захисту себе і свого організму від коронавірусу. Допоможе нам в цьому терапевт Одеської міської студентської поліклініки – Домнікія Миколаївна Арнаут. 

– Як знизити ризик інфікування коронавірусом?

– Перш за все, мийте руки з милом (мінімум 20 секунд) або дезінфекційними засобами із вмістом спирту. Під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовими серветками або згином ліктя, після чого одразу викидайте серветку та мийте руки і лице. Тримайтеся на відстані від людей, у яких кашель або підвищена температура – зайвим не буде, повірте. 

– Чому та чи варто взагалі носити медичну маску? 

– Так, якщо у вас є респіраторні симптоми: кашель, ускладнення дихання, чхання тощо; якщо ви надаєте допомогу особам з респіраторними симптомами; якщо ви знаходитесь у громадському приміщенні та навіть, якщо просто прогулюється парком чи вулицею – забезпечте комфортом та безпекою не лише себе, а й оточуючих. Варто зазначити, що маски ефективні лише в поєднанні з обробкою рук за допомогою антисептичних засобів або миття рук з милом. Також пам’ятайте, що якщо ви носите маску, ви повинні знати, як її правильно використовувати та утилізувати. 

– Порадьте, будь ласка, як правильно надягати, використовувати, знімати і утилізувати маску. 

– По-перше, перед тим як надіти маску, вимийте руки з милом. По-друге, покрийте рот і ніс маскою і переконайтеся, що між вашим обличчям і маскою не виникає прогалин. По-третє, не торкайтеся руками зовнішньої поверхні маски під час її використання, а якщо ви зробили це, протріть руки антисептиком. По-четверте, замініть маску новою, як тільки вона стане вологою, і не використовуйте її повторно. По-п’яте, для того  щоб зняти маску  не торкайтеся її зовнішньої поверхні – зніміть маску за гумки, потім негайно викиньте її у закритий контейнер та протріть руки антисептиком чи вимийте їх з милом. 

– Чи важлива безпека харчових продуктів в часи епідеміологічної ситуації? 

– Звісно, навіть у районах, постраждалих від епідемій, м’ясні продукти можна вживати лише за умови правильного приготування. Потрібно використовувати різні дошки для подрібнення та ножі для сирої та вареної чи смаженої їжі. Треба обов’язково мити руки і, взагалі, їсти тільки добре приготовлені продукти. 

– Проте прості профілактичні засоби можуть не забезпечити людину стовідсотковою впевненістю, як вакцинація. Взагалі, що таке вакцинація?

– Як стверджують у МОЗ, «вакцина готує ваш організм до боротьби з певною інфекцією, вірусом або хворобою. Вакцини містять неактивні або ослаблені фрагменти патогену, які спричинюють або імітують хворобу. Це спонукає імунну систему розпізнавати інфекцію і виробляти антитіла для боротьби з нею. У більшості людей цей процес відбувається непомітно, але іноді можливі побічні ефекти, як-от біль у місці щеплення або тимчасова лихоманка. Згодом у вас формується імунітет до цієї хвороби. Центр контролю та профілактики захворювань США заявляє, що саме тому вакцини такі ефективні. На відміну від більшості ліків, які лікують хворобу, вакцини запобігають їй. Вакцинація відбувається поетапно. Спочатку вакцинують усіх, хто найбільше потребує захисту і допомагає іншим: лікарів, військових, літніх людей, соцпрацівників. Щеплення – добровільні й безоплатні. 

Наразі, розпочато п’ятий етап вакцинації. Записатися та отримати щеплення можуть усі охочі, віком від 18 років, в будь-якому зручному пункті масової вакцинації або у медзакладі. Для цього існує вакцинальна бригада або кабінет вакцинації від COVID-19. Записатися на прийом можна через лікаря, котрий приймає на дільниці вакцинальної бригади, в реєстратурі або через додаток HELSI.me. Вартість прийому  —  безоплатно, за умовами НСЗУ. 

Як записатися до пункту масової вакцинації? 

Крок 1 – оберіть місто та зручний пункт вакцинації з переліку та перейдіть на його сторінку. 

Крок 2 – оберіть з доступних слотів зручний день та час і запишіться.

Крок 3 – отримайте підтвердження запису в додатку Helsi (або смс-повідомлення) з зазначеним місцем, датою і часом вакцинації.

Крок 4 – приходьте на щеплення у визначений час з паспортом та номером платника податків. Вакцинуйтеся без черг та очікування. 

Згідно зі статистикою Our World in Data, в Україні взагалі введено 12,7 млн доз, повністю вакциновано 5,67 млн людей. В Україні наявні наступні вакцини: вакцина BioNTech-Pfizer, вакцина CoronaVac, вакцина Oxford, AstraZeneca, вакцина компанії Johnson & Johnson, вакцина компанії Moderna. У першій і другій дозі використовують дещо різні версії вакцини, які теоретично викликають кращу імунну відповідь, ніж використання тієї самої версії двічі. Інша вакцина за методом вірусного вектору від компанії Janssen вимагає лише однієї дози, але її все ще розглядають регуляторні комісії.

Під час вакцинації надається документ з певним переліком запитань для  інформаційної згоди та перевірки й оцінки стану здоров’я особи або дитини одним з батьків або іншим законним представником дитини на проведення щеплення або туберкулінодіагностики. Також одним з головних пунктів інформаційної згоди є наведені стани не с протипоказаннями до проведення щеплення, з якими ви можете ознайомитися на офіційному сайті МОЗ України. 

В опитуванні «Чи готові ви будете робити вакцинацію за своїм бажанням або навіть примусово?» взяли участь 60 студентів третього курсу факультету журналістики, реклами та видавничої справи. Голоси розділились порівну: 50% проголосувало «за», а 50% – «проти». Свій вибір вирішила прокоментувати Грищенко Вікторія: «Я вакцинувалася заради своєї безпеки, оскільки вважаю це меншим злом у порівнянні з хворобою. На мою думку,  це правильне рішення, тому що це допоможе швидше усунути незручності, пов’язані з вірусом, не лише у моєму житті та оточенні, а й взагалі в країні».

Однак знайшлися й ті, котрі захотіли обійти стороною щеплення від коронавірусу, просто підробивши COVID-сертифікати або купивши їх. «Упродовж 2021 року територіальними підрозділами дізнання Національної поліції України розпочато 42 кримінальні провадження за статтею 358 (Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів) КК України, у яким предметом кримінального правопорушення стали міжнародні свідоцтва про вакцинацію та COVID-сертифікати», – йдеться в документах Територіальних підрозділів Національної поліції України.

Кабінет Міністрів пропонуватиме Верховній Раді внести зміни до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за підробку та користування документами про вакцинацію проти особливо небезпечних інфекційних хвороб. Як передає Укрінформ, про це під час засідання уряду сказав Прем’єр-міністр Денис Шмигаль. «Сьогодні плануємо затвердити і направити до Верховної Ради законопроєкт про внесення змін до Кримінального кодексу щодо відповідальності за підробку документів що стосуються щеплень. Підробив такі документи – штраф від 170 тис. грн або строк до 3 років. Штрафи в тисячі гривень або строк до 2 років будуть передбачені як для людей, які свідомо використовують підроблені документи, так і для лікарів. які свідомо вносять неправдиву інформацію про щеплення», – сказав Шмигаль.

За оцінками ВООЗ, для зупинки передачі вірусу імунітет має виробитися у 65-70% населення, а це означає, що людей потрібно заохочувати до вакцинації. Щеплення мільярдів людей зупинить поширення коронавірусу і створить колективний імунітет. Що швидше ми його отримаємо, то швидше зможемо повернутися до звичного життя. Отож, носіть медичні маски, уникайте великих скупчень людей, мийте руки з милом, користуйтеся антисептичними засобами, робіть щеплення та бережіть себе! 

Валерія Домбровська,

3 курс,

«Sirius»

Фото: Mil.gov.ua

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram