Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Відьомська ніч Гелловіну: «з чим її їдять»

Гелловін – це свято, яке з розмахом відзначається в англомовних країнах світу: США, Канаді, Ірландії, Великобританії. Та з кожним роком воно стає актуальнішим і в країнах СНД, зокрема, в Україні. Святкується в ніч з 31 жовтня на 1 листопада, у цьому році припадає на середу.

 

Згадується назва Геловіну (Halloween) вперше в 1745 році. Походить від англійського Hallowe’en — All Hallowed Souls Eve — тобто, Надвечір’я Всіх Святих Душ.

Головним символом свята є Ліхтар Джека. Це вирізана з гарбуза людська голова, усередині якої знаходиться свічка, що в сучасному розуммінні тлумачиться символом неприкаяних душ, що блукають світом.

Ми запитали людей різної вікової категоріі, чи знайомі вони з історією та звичаями цього свята:

«Ні, я не знаю про це свято нічого, воно мені не подобається, бо я вважаю, що це не українські звичаї, безглуздо їх підтримувати» — Неоніла, 72 роки;

«Я думаю, що це дуже цікаво. Я люблю свята, люблю веселитися, чому б і ні? Але от про звичаї цього свята, на жаль, нічого не чула, знаю лише, що треба перевдягатись у костюми та всіх лякати, ось і все» — Ірина, 50 років;

«Чудове свято, та я його не відзнчаю, часу не вистачає. Та й традицій не знаю, тому так і виходить» — Андрій, 24 роки;

«Це моє улюблене свято! З історією я знайома, але не на всі сто відсотків. Мені подобається його святкувати, адже це ще один привід зібратися з друзями та родиною й весело провести час» — Катерина, 19 років.

«Мені цілком байдужі історія та звичаї, головне, щоб було весело та класно!» — Сергій, 32 роки;

«Мені дуже подобається це свято своєю атмосферою та можливістю відзначати його весело. Звичайно, похизуватися своїм відьомським образом, як же без цього. У моїй родині дотримуються традиій цього свята: щороку ми прикрашаємо будинок ясткравою гірляндою, вирізаємо чудернацькі обличчя на гарбузах і відвідуємо тематичні заходи» — Вікторія, 17 років.

Багато людей віком від 50 до 80 років зовсім нічого про це свято сказати не змогли, а молодше покоління знає лише поверхневу історію.

Легенда про ліхтаря Джека дуже давня:

«Колись в Ірландії жив коваль Джек, що був відомий як пияк та скнара. Якось він запросив самого Диявола, що збирався забрати його душу до пекла, щоб в останній раз випити елю й пригостити чорта випивкою. Той погодився піти з ним до шинку, але згодом стало зрозумілим, що Джек не має чим розплатитися. Тоді Джек запропонував Дияволові схитрувати — Сатана мав перетворитися на монету. Диявол повірив йому й вчинив, як порадив коваль. Але, як тільки він перетворився на монету, Джек поклав її до своєї кишені, в якій лежав срібний хрестик. Таким чином Сатана опинився у пастці — біля розп’яття він не міг користуватися своєю силою. Тоді Джек змусив Диявола погодитися не претендувати на душу коваля і подарувати йому ще рік життя. Той змушений був погодитися.Через деякий час Джек зміг знову обдурити наївного Диявола — він запропонував йому назбирати яблук, бо йому нібито востаннє захотілося їх скуштувати. Нечистий погодився й поліз перший на дерево, тим часом хитрий коваль надряпав на корі яблуні хрест. Таким чином, диявол не міг злізти з дерева й знову опинився у пастці, а Джек зміг «виторгувати» собі ще 10 років життя. Коли ж прийшла його смертна година, його — скнару та пияка, не захотіли приймати до себе Небеса, але й, згідно з домовленістю, до пекла він теж не міг потрапити. Таким чином, Джек став неприкаяною душею та почав блукати по землі. Наостанок Диявол кинув йому зі сміхом вуглину з пекла, яка мала освітлювати йому дорогу у вічній темряві. Ліхтарем для цього вуглика став порожній гарбуз».

Усе дійство супроводжується страхітливо прикрашеними будинками, містичною музикою та заздалегіть заготовленими костюмами. В Україні це все відбувається не так масштабно, порівняно з іншими країнами. Наприклад, у Європі поширені вечірки Геловіну в стародавніх замках, німці влаштовують жахо-карнавал у замку Франкенштейна (https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D1%88%D1%82%D0%B0%D0%B9%D0%BD). А от за язичницькими віруваннями західних європейців у ніч Геловіну відчиняються двері в потойбічний світ, і духи померлих приходять на землю, з метою знайти собі відповідне тіло. Тому від усіляких страхіть, що можуть постукати у ваші двері, досвідчені люди радять «відкупитися» — насипати торбу солодощів.

Наша редакція вирішила дізнатися, як одесити ставляться до цього свята, тому ми провели невелике опитування. Ми ставили запитання: «Як Ви ставитеся до свята Геловіну?».

60% опитаних позитивно ставляться до цього свята, як виявилося, це були люди вікової категорії 16-25 років.

25% негативно відгукуються про нього, бо вважають, що це свято не для України, це виявилися люди віком 45+.

15% усіх опитаних нейтрально ставляться до Геловіну, зауважимо, що це були як підлитки, так і літні люди.

Загалом Геловін добре «приживається» у нашій країні. Людям подобається щось нове та цікаве, адже чому б не додати до свого календаря ще один святковий день.

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Логотипи студентських редакцій:

Соціальні мережі
Інші публікації

Знайомство з факультетом журналістики, реклами та видавничої справи в онлайн-форматі

Є така весняна традиція на факультеті журналістики, реклами та видавничої справи – запрошувати на зустріч абітурієнтів. От і цього разу 27 березня 2021 року відбувся День відкритих дверей, щоправда, в онлайн-форматі на платформі Zoom. У зустрічі взяли участь декан факультету Олена Андріївна Іванова, заступник декана з навчальної роботи Інна Валеріївна Лакомська, старші викладачі Сергій Володимирович Азєєв та Аліна Олегівна Червінчук.

Факультет журналістики, реклами та видавничої справи Одеського національного університету імені І. І. Мечникова оголошує про проведення конкурсу студентських журналістських робіт на тему «Права людини в медіа: від розуміння до змін»

До участі у конкурсі запрошуються студенти І, ІІ, ІІІ та ІV курсів факультету журналістики, реклами та видавничої справи ОНУ імені І.І. Мечникова, які створюють власний

Студентські газети – результат колективної роботи майбутніх журналістів

На факультеті журналістики, реклами та видавничої справи викладають дисципліну, що направлена на відточення студентами практичних навичок володіння словом, – журналістську майстерність. На цих заняттях студенти

Осінь по-карпатськи

Карпати – багата культурна історія, збирання ягід та грибів, катання на лижах і сноуборді, риболовля, купання в гірських річках і просто естетична насолода краєвидами. Ми