Відьомська ніч Гелловіну: «з чим її їдять»

Гелловін – це свято, яке з розмахом відзначається в англомовних країнах світу: США, Канаді, Ірландії, Великобританії. Та з кожним роком воно стає актуальнішим і в країнах СНД, зокрема, в Україні. Святкується в ніч з 31 жовтня на 1 листопада, у цьому році припадає на середу.

Згадується назва Геловіну (Halloween) вперше в 1745 році. Походить від англійського Hallowe’en — All Hallowed Souls Eve — тобто, Надвечір’я Всіх Святих Душ.

Головним символом свята є Ліхтар Джека. Це вирізана з гарбуза людська голова, усередині якої знаходиться свічка, що в сучасному розуммінні тлумачиться символом неприкаяних душ, що блукають світом.

Ми запитали людей різної вікової категоріі, чи знайомі вони з історією та звичаями цього свята:

«Ні, я не знаю про це свято нічого, воно мені не подобається, бо я вважаю, що це не українські звичаї, безглуздо їх підтримувати» — Неоніла, 72 роки;

«Я думаю, що це дуже цікаво. Я люблю свята, люблю веселитися, чому б і ні? Але от про звичаї цього свята, на жаль, нічого не чула, знаю лише, що треба перевдягатись у костюми та всіх лякати, ось і все» — Ірина, 50 років;

«Чудове свято, та я його не відзнчаю, часу не вистачає. Та й традицій не знаю, тому так і виходить» — Андрій, 24 роки;

«Це моє улюблене свято! З історією я знайома, але не на всі сто відсотків. Мені подобається його святкувати, адже це ще один привід зібратися з друзями та родиною й весело провести час» — Катерина, 19 років.

«Мені цілком байдужі історія та звичаї, головне, щоб було весело та класно!» — Сергій, 32 роки;

«Мені дуже подобається це свято своєю атмосферою та можливістю відзначати його весело. Звичайно, похизуватися своїм відьомським образом, як же без цього. У моїй родині дотримуються традиій цього свята: щороку ми прикрашаємо будинок ясткравою гірляндою, вирізаємо чудернацькі обличчя на гарбузах і відвідуємо тематичні заходи» — Вікторія, 17 років.

Багато людей віком від 50 до 80 років зовсім нічого про це свято сказати не змогли, а молодше покоління знає лише поверхневу історію.

Легенда про ліхтаря Джека дуже давня:

«Колись в Ірландії жив коваль Джек, що був відомий як пияк та скнара. Якось він запросив самого Диявола, що збирався забрати його душу до пекла, щоб в останній раз випити елю й пригостити чорта випивкою. Той погодився піти з ним до шинку, але згодом стало зрозумілим, що Джек не має чим розплатитися. Тоді Джек запропонував Дияволові схитрувати — Сатана мав перетворитися на монету. Диявол повірив йому й вчинив, як порадив коваль. Але, як тільки він перетворився на монету, Джек поклав її до своєї кишені, в якій лежав срібний хрестик. Таким чином Сатана опинився у пастці — біля розп’яття він не міг користуватися своєю силою. Тоді Джек змусив Диявола погодитися не претендувати на душу коваля і подарувати йому ще рік життя. Той змушений був погодитися.Через деякий час Джек зміг знову обдурити наївного Диявола — він запропонував йому назбирати яблук, бо йому нібито востаннє захотілося їх скуштувати. Нечистий погодився й поліз перший на дерево, тим часом хитрий коваль надряпав на корі яблуні хрест. Таким чином, диявол не міг злізти з дерева й знову опинився у пастці, а Джек зміг «виторгувати» собі ще 10 років життя. Коли ж прийшла його смертна година, його — скнару та пияка, не захотіли приймати до себе Небеса, але й, згідно з домовленістю, до пекла він теж не міг потрапити. Таким чином, Джек став неприкаяною душею та почав блукати по землі. Наостанок Диявол кинув йому зі сміхом вуглину з пекла, яка мала освітлювати йому дорогу у вічній темряві. Ліхтарем для цього вуглика став порожній гарбуз».

Усе дійство супроводжується страхітливо прикрашеними будинками, містичною музикою та заздалегіть заготовленими костюмами. В Україні це все відбувається не так масштабно, порівняно з іншими країнами. Наприклад, у Європі поширені вечірки Геловіну в стародавніх замках, німці влаштовують жахо-карнавал у замку Франкенштейна (https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D1%88%D1%82%D0%B0%D0%B9%D0%BD). А от за язичницькими віруваннями західних європейців у ніч Геловіну відчиняються двері в потойбічний світ, і духи померлих приходять на землю, з метою знайти собі відповідне тіло. Тому від усіляких страхіть, що можуть постукати у ваші двері, досвідчені люди радять «відкупитися» — насипати торбу солодощів.

Наша редакція вирішила дізнатися, як одесити ставляться до цього свята, тому ми провели невелике опитування. Ми ставили запитання: «Як Ви ставитеся до свята Геловіну?».

60% опитаних позитивно ставляться до цього свята, як виявилося, це були люди вікової категорії 16-25 років.

25% негативно відгукуються про нього, бо вважають, що це свято не для України, це виявилися люди віком 45+.

15% усіх опитаних нейтрально ставляться до Геловіну, зауважимо, що це були як підлитки, так і літні люди.

Загалом Геловін добре «приживається» у нашій країні. Людям подобається щось нове та цікаве, адже чому б не додати до свого календаря ще один святковий день.