Вільний друк без обмежень

Професія журналіста є вкрай небезпечною. Зазвичай вони ризикують життям, борючись за правду та право без перешкод висвітлювати інформацію суспільству. Кількість журналістів, які були вбиті під час виконання службових обов’язків, в 2020-му році збільшилася в два рази у порівнянні з минулим роком – таку інформацію повідомляє Комітет захисту журналістів(CPJ). В 2020-му році було вбито не менше 30-ти журналістів, причому 21 з них — через свою професію.

Саме для того, аби привернути увагу до цієї проблеми та захистити журналістів, починаючи з 1993 року Генеральна Асамблея ООН за рекомендацією 26-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО постановила 3 травня Всесвітнім днем свободи преси.

Щороку у всьому світі відбуваються заходи, які мають на меті підняття питань, що стосуються свободи друку, захисту ЗМІ від зазіхань на їхню незалежність, а також з метою вшанувати пам’ять загиблих журналістів.

Дата святкування була обрана на честь Віндгукської декларації зі сприяння забезпеченню незалежності та різноманіттю поглядів африканської преси, прийнятої 3 травня 1991 року на семінарі, який провели ЮНЕСКО та ООН у Віндгукі (Намібія). У декларації містився заклик до урядів держав світу, аби ті забезпечили свободу преси та її демократичний характер.

Свобода поглядів і їх вільне вираження є одним з основних положень прав людини. Це закріплено в статті 19 Загальної декларації прав людини ООН. Відкритий доступ до засобів масової інформації має найвищу цінність, адже вони виконують функцію «дзеркала», в якому суспільство може побачити своє реальне відображення.

Свобода слова продовжує залишатися недосяжною мрією в багатьох країнах світу. Журналістів примушують мовчати, вводити людей в оману, порушувати журналістські стандарти, що призводить до значного тиску на їх людську гідність.

3 травня є нагадуванням урядам про необхідність виконувати свої зобов’язання в галузі забезпечення свободи друку.

Головним заходом Всесвітнього дня свободи друку є вручення Всесвітньої премії ЮНЕСКО за внесок у справу вільної преси імені Гільєрмо Кано, колумбійського журналіста, який загинув в 1986 році при виконанні професійних обов’язків. Премія присуджується окремій особі, організації або установі, які зробили значний внесок у справу захисту свободи друку або її сприянню у всьому світі, особливо якщо така діяльність пов’язана з ризиком або репресіями.

Всесвітній день свободи друку є нагадуванням для людей у необхідності свободи вираження думок. Журналістів мають захищати, оскільки вони представляють собою основу демократії і мають реальний вплив на життя людей в усьому світі. Необхідно домогтися забезпечення охорони та безпеки журналістів у всьому світі. Та як влучно сказав французький письменник та журналіст Альбер Камю: «Вільний друк буває добрим чи поганим, це вірно. Але ще більш вірно те, що невільний друк буває тільки поганим.»

Анастасія Тітарчук, студентка 2 курсу, «Територія Прав[ди]»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram