Викидати не можна, переробити!

За даними Greenpeace, щороку в світі виробляється близько 400 млрд кв. метрів тканини, з них 60 млрд викидаються як текстильні відходи виробництва. Дизайнери-новатори беруть на себе вирішення цієї проблеми.

Одяг з переробленого матеріалу — це перетворення старих, зношених або пошкоджених матеріалів в абсолютно нові речі. Таке вбрання стає все більш популярним e сучасній індустрії моди.

Носіння виробів із вторинної сировини дає багато екологічних переваг, що є неймовірно корисним у сучасному світі. У переробленому одязі використовується значно менше сировини, що знижує шкідливий вплив виробництва модного одягу. Можна констатувати також менше споживання води, меншу кількість хімікатів і викидів вуглецю, а також запобігання їхньому потраплянню на звалища. Майже 100 відсотків текстильних виробів та одягу підлягають вторинній переробці.

У 90-х роках із зростанням швидкої моди сталися серйозні зміни в тому, як ми купуємо наш одяг. Він став надзвичайно дешевим, тому ми більше не дбаємо про його стан так сильно, як попередні покоління. Молодь так часто оновлює гардероб, що речі нерідко вирушають на смітник після першої ж носки. Одягові потрібні сотні років, щоб розкластися, тому він залишається на звалищі протягом багатьох століть.

Ніколи не варто забувати, що звалище — це не чарівне місце, де все просто зникає. І для того, щоб мати можливість викинути більше, ми повинні забрати більше у природи, знищити ліси й природні місця існування тварин. Щоб врятувати планету від усіх цих текстильних відходів, швидка мода повинна сповільнитися, і ми всі повинні стати відповідальнішими споживачами.

Наша редакція поспілкувалася з унікальним українським брендом NCYZIP, який займається переробкою деніму. Неймінг розшифровується як «No Clip Yes Zip» або дослівно в перекладі — «ні кнопкам, так блискавкам». Головна мета бренду — зміна сучасної моделі споживання: не грати в «швидку моду», робити усвідомлений одяг. NCYZIP — це одяг-конструктор, кожна деталь якого здатна змінити річ і вдихнути в неї нове життя. Наприклад, звичайний комбінезон може перетворитися в штани, куртку, костюм або сукню, завдяки додаванню або, навпаки, прибиранню тих чи інших деталей.

Детальніше про бренд і перспективи розвитку переробки розповів директор компанії Олекса Онищенко. «Засновницями бренду стали блогерка Маша Тимошенко та дизайнерка Наталка Фіщенко. Ідея одягу-конструктора з’явилась у Наталки ще в далекому 2012 році. Через 7 років Наталка випадково зустріла Машу. Дівчата відчули, що їх обох бентежить проблема гіперспоживання: Наталку — як дизайнерку та як виробницю одягу, Машу — як лідерку суспільної думки. Так народилась ідея масштабувати концепцію одягу- конструктора та зробити її доступною ширшому колу. Маша відіграла в цьому важливу роль, адже вона стала, по суті, “гучномовцем”, якого не можна не почути. Золоте правило — хочеш побачити ефект від інноваційної концепції (ідеї, технології), зроби її загальнодоступною. Так і народився бренд.

Безпосередньо в NCYZIP переробляємо тільки денім. Але ми досягли майже 100% безвідходності виробництва. Ми виготовляємо аксесуари із залишків після викрою. Також використовуємо тканини, що повністю чи частково виготовлені з переробленої сировини. Тож, в цілому, NCYZIP майже на 100 відсотків виготовляється з переробленої сировини.

Майбутнє — це 100% переробка. За 10-15 років кожен виробник в ЄС буде

Зобов’язаний переробляти все, що відродив».

Підсумовуючи, пропонуємо декілька простих, але важливих екологічних звичок.

В Інтернеті є тисячі відео з інструкціями, щоб дізнатися, як відновити й дати друге життя улюбленій сорочці.

Купуйте усвідомлено, віддавайте перевагу якості. Спробуйте придбати щось, зроблене повністю чи частково з перероблених матеріалів

Якщо у вас є стара кофтина, яку ви любите, але більше не можете носити, подумайте про те, щоб перетворити її на декоративну наволочку чи повторно оббити стілець тканиною. Є багато творчих онлайнових уроків, які навчать, як надати вашому одягові нове життя.

Здайте речі на переробку. Пункти прийомів є майже в кожному місті, або ж їх можна легко знайти в Інтернеті.

Тож, не годуй сміттєзвалища! Переробка та вторинне використання речей можуть врятувати світ.

Проноза Ольга, 2 курс, «SENSE»

Фото з відкритих джерел

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram