«Заручники окупації»: історії 20 родин кримських татар

Історії 20 родин кримських татар, 10 з яких переїхали на материкову Україну та 10, що залишилися на тимчасово окупованій території, були представлені на презентації альбому та відкритті виставки «Заручники окупації» в Одесі.

«Проєкт реалізував Кримськотатарський Ресурсний Центр із метою привернути увагу до проблем переселенців і до важливості солідарності українців», – каже його директор Ескендер Барієв.

«Окрім інформування й інтеграції, у тому числі сприяння більшого взаємовідношення і розуміння кримськотатарської культури і історії. Як ви бачите, в експозиції ви можете побачити різних людей: це і активісти національного руху кримських татар, які боролися за повернення на Батьківщину, – вони виявилися жертвами і знаходилися в катівних ФСБ, тут ви можете побачити адвокатів, які борються за тих людей, які знаходяться в катівнях», – розповів директор Кримськотатарського ресурсного центру.

Родина Уркуметових – одна з героїв фотовиставки «Заручники окупації». Мустафа та Севіля Уркуметови – українські військовослужбовці. У квітні 2014 року вони вимушено залишили Крим. Мустафа каже, що військову присягу вони складали українському народові.

«Ми люди державні – військовослужбовці, держава про нас піклується і так далі. Я би сказав, що найтяжче це те, що ми не можемо бачити своїх рідних, спілкуватися з ними, особисто побувати вдома» – каже Мустафа.

Наразі родина мешкає в Одесі і, за словами Мустафи Уркуметова, приділяє увагу зберіганню національної ідентичності:

«Намагаємося спілкуватися рідною кримськотатарською мовою у себе в родині, вдома. З дітьми займатися. З фольклором, співають діти, вірші вчать. В Одесі відкрився культурний центр кримськотатарський. Там займаємося і самі, і з дітьми вивчаємо мову, історію».

Експозиція була представлена в Одеській обласній науковій бібліотеці імені Грушевського.

Олександра Мельниченко