Жінки в армії: норма чи нововведення

Проблема гендерної нерівності є гострою темою вже не одне десятиріччя. Сучасне українське суспільство не можна охарактеризувати ні як патріархат, ні як матріархат. Зараз жінки отримують вищу освіту на рівні з чоловіками, займають високі посади та мають право голосу. В Україні рівність жінок та чоловіків закріплена на законодавчому рівні, тому сьогодні на шляху до встановлення гендерної рівності стоять лише стереотипи масової свідомості.

А чи у всьому жінки та чоловіки мають бути рівні, зважаючи на фізичні особливості? 12 жовтня 2018 року президент України Петро Порошенко підписав закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних силах України та інших військових формуваннях». Що зміниться для жінок?

«Раніше жінок не ставили у добові наряди, не залучали до важкої фізичної праці. Тепер начальство каже: «Якщо копати, то всім» .За 24 роки служби в армії я не помічала якихось принижень або нерівності. Скоріше, навпаки», - зізнається Ірина, військовослужбовець за контрактом.

До підписання закону жінки могли проходити військову службу лише за контрактом, тепер, за бажанням, можуть пройти і строкову службу. Але чи будуть жінки добровільно призиватися для проходження служби, якщо за словами військових, «у “строковиків” та “контрактників” обов’язки однакові, але перші виконують це безкоштовно, ще й жити мають в казармах».

«Яка різниця в тому, чи захочуть жінки призиватися на строкову службу чи ні? Головне те, що тепер вони мають на це право, а чи будуть їм користуватися - то вже інша справа», - розмірковує одна зі студенток і підкреслює, що тепер жінки зможуть на рівних з чоловіками  займати високі посади та мати однаковий рівень відповідальності.

До цього Петро Порошенко називав кількість жінок-військовослужбовців Збройних Сил України: 25 тисяч, з яких понад 3 тисячі є офіцерами. Тобто, маючи профільну освіту, жінки і раніше могли отримувати високі військові звання. Проте, більшість з них таки не мали високого впливу та були зазвичай перекладачами, прес-аташе тощо.

«Чоловіки не мають перекладати на жінок свої обов’язки, адже окрім роботи, жінка ще має прибирати, готувати їжу, доглядати за дітьми, -ділиться своїми думками ще одна військовослужбова Лада. - А ще жінка у першу чергу має лишатися жінкою. Не має значення, хто вона: рядовий солдат чи генерал - головним має бути те, що вона жінка».

Думки суспільства розділилися. Одні вважають, що армія - це не жіноча справа, інші - що це ще один крок до подолання гендерної нерівності та руйнування стереотипів. Чи відбудуться якісь істотні зміни через цей законопроект? Покаже час.

Марія Тєрєхова