Сучасне мистецтво: 2 виставки в Одесі, що змінять ваше уявлення

Сучасне мистецтво: «не всім зрозуміле», «дивне», «безглузде». Яких тільки думок не дотримуються люди, що не мають бажання краще його пізнати. Одеський музей сучасного мистецтва цього місяця подарував одеситам змогу відвідати 2 виставки та кардинально змінити свою думку щодо сучасних мистецьких робіт.

«Вразливий стан» – проект, створений дев’ятьма митцями з України та Великобританії і відтворений у абсолютно різних формах: відео, аудіо, фото та інсталяції.  Всі роботи передають переживання, досвід та травми їх авторів.  В атмосферу виставки ви поринаєте тільки переступивши поріг, адже на самому подвір’ї установлений арт-об’єкт «Піжамна вечірка»: справжній танк часів Другої світової війни, одягнений у піжаму. Метою цього перфомансу, що був вперше представлений у Харкові, є розвіяння асоціації «танк = машина для знищення». Всередині музею багато інсталяцій: деякі апелюють до тем пам’яті та історичних подій, деякі до утопічного образу соціалізму та демократії, а деякі до чогось більш особистого. Одеса – фінальна точка на шляху цієї виставки, бо саме наше місто є містом-побратимом Ліверпуля, де проект взяв свій початок.

«Що важливо?» – виставка робіт про людей із синдромом Дауна. Сама назва проекту однойменна думці, яка може проскочити час від часу в голові: «А дійсно, що важливо для людей з синдромом Дауна?». Все теж саме. Та сама робота, політика, сім’я, які важливі й людині без синдрому Дауна. Вони відрізняються лише набором хромосом, що ніяк не має впливати на сприйняття їх у суспільстві, тому кожна робота на виставці призвана це довести. Певне ви помічали, що на вулиці перехожі дуже часто не можуть перестати витріщатися на людей зі схожим діагнозом. На самому початку митці пропонують нам пильно розглянути на двох великих екранах людей з цим синдромом, аби відчути, як це безглуздо виглядає зі сторони. На виставці представлено близько 40 українських та іноземних робіт, на кожній стінці прописані роздуми чи цитати українською та англійською, які розкривають справжні переживання таких людей, їхні проблеми, мрії. Цей проект не залишить нікого байдужим, адже тут багато про «людське».

Орлова Вікторія