#Знайомимо з творчими роботами студентів: Адаптація до нового місця проживання: як загальноукраїнські ЗМІ висвітлюють тему ВПО

ЗМІ мають можливість привертати увагу громадськості до проблем, з якими зіштовхуються внутрішньо переміщені особи, шляхом висвітлення складнощів їхнього працевлаштування, пошуку житла та відновлення інших важливих сфер життя. Журналісти окремих видань заздалегідь дізнаються, досліджують та розповідають історії успіху цих людей, які змогли подолати труднощі. Що саме пишуть про ВПО українські ЗМІ?


Розглянувши всі рівні адаптації внутрішньо переміщених осіб до нового міста проживання, ми вирішили підкреслити важливість інклюзивності подібного явища, тож дослідили, як саме загальноукраїнські засоби масової інформації висвітлюють теми пов’язані з ВПО. Ми порахували загальну кількість матеріалів, у яких висвітлюється тема ВПО, за вересень-жовтень у таких виданнях: «Суспільне» (32 матеріали), «Дзеркало тижня» (29 матеріалів), «Главком» (10 матеріалів) — та виявили спільні й відмінні тенденції у розкритті цієї проблематики на прикладах окремих публікацій. 

Економічне питання

Джерело «Дзеркало тижня» повідомляє, що органи соціального захисту надали пояснення щодо того, як розраховуються виплати для внутрішньо переміщених осіб. Згідно з інформацією, отриманою від Міністерства соціальної політики, розмір виплати залежить від кількості років, проведених у зоні бойових дій, та характеру отриманої травми або хвороби. Так, виплати можуть бути призначені одноразово або виплачуватись щомісяця. Це важливо для людей, які підтримуються державою, позаяк їм рекомендується звертатися до відповідних органів для отримання всієї необхідної інформації.

У виданні «Главком» повідомляють, що деякі українки можуть отримати понад 7 тис. грн. Матеріальну допомогу надають мешканкам Харківської, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей. В матеріалі зазначено, що фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA), спільно з Бюро USAID BHA з гуманітарної допомоги, створив програму з виплат одноразової фінансової допомоги українським жінкам, які збираються або щойно стали мамами. Виплати мають забезпечити молодих мам та їхніх малюків предметами першої необхідності.

Проблема державної фінансової допомоги для ВПО, а точніше розкрадання бюджетних коштів, висвітлюється «Суспільним». Як повідомляється: «На Львівщині керівника товариства підозрюють у розтраті мільйона гривень, призначених для допомоги вимушеним переселенцям». Львівська прокуратура повідомила фігуранта про підозру у розтраті чужого майна в особливо великих розмірах. Мова йде про суму в розмірі майже      1 млн грн.

Статус ВПО

Видання «Дзеркало тижня» пропонує декілька способів, аби здійснити процедуру отримання статусу ВПО в Україні. Фахівці «Безоплатної правничої допомоги» розповіли, що ВПО можна отримати в різних місцях, таких як: РАЦС (районні адміністративно-центральні служби), місцеві обласні органи державної реєстрації, спеціалізовані архіви та інші підрозділи, які здатні видачі ВПО. Для отримання ВПО необхідно мати паспорт і заповнити заяву. Отримання ВПО може зайняти деякий час, залежно від обраного місця.

У виданні «Главком» зазначають скільки років громадянин може вважатися внутрішньо переміщеною особою. Віцепрем’єр-міністерка України Ірина Верещук на Всеукраїнському форумі рад внутрішньо переміщених осіб в Києві, заявила, що у владі точаться дискусії щодо того, скільки років громадянин України може мати статус внутрішньо переміщеної особи. “Поки що однозначної відповіді немає. Ми дискутуємо: наприклад, як мінімум п’ять років», – зазначила вона.

Пошук житла та майнові права ВПО

Видання «Дзеркало тижня» інформує про те, які документи підтверджують право власності ВПО на нерухоме майно в Україні. Згідно з законодавством, для підтвердження права власності можуть використовуватись такі документи: свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу або дарування, документ, що свідчить про спадкування або подарунок, рішення суду, судовий виконавчий документ, зареєстрований державний акт на право власності та інші документи, що підтверджують право власності. Важливо мати правовий документ, який засвідчує право власності, позаяк без нього можуть виникнути проблеми з визнанням власності на майно.

«Главком» зазначає, що Київ закупив квартир для переселенців майже на 230 млн грн. Мер Києва Віталій Кличко вручив 64 родинам вимушених переселенців ордери на нові квартири, які для них придбало місто як тимчасове житло. Раніше повідомлялося, що Київ вже спрямував понад 430 млн грн на забезпечення квартирами захисників та їхніх сімей. Загалом на підтримку військових місто витратило вже 4,8 млрд грн з початку широкомасштабного вторгнення.

«Суспільне» пише про юридичну та гуманітарну підтримку ВПО, допомогу з пошуком житла та працевлаштуванням на Кіровоградщині. Команда “ВПО України” Кіровоградщина співпрацює з Гельсінською спілкою, різними фондами та організаціями, волонтерами з різних регіонів. Гуманітарна допомога центру не обмежується лише продуктовими наборами, включаючи в себе засоби гігієни, електроприлади та теплий одяг на зимовий період, ліки за рецептами. Комунікація з ВПО здійснюється у спеціальному телеграм-каналі, де повідомляється про наявну наразі допомогу. «Та головна ціль організації – розв’язання питання інтегрування переселенців в життя громади, сказав голова обласного осередку. “Щоб люди, які приїхали в наш регіон, не відчували себе гостями чи чужими”».

Джерело «Дзеркало тижня» інформує про проблеми, з якими стикаються переміщені особи в Україні, які проживають у гуртожитках. За законодавством, після отримання посвідки на переміщення, такі люди можуть проживати у гуртожитках тимчасово, але вони зіштовхуються з низкою проблем. Наприклад, є випадки, коли власники гуртожитків незаконно підвищують ціну на проживання або змушують людей виїжджати негайно. З метою розв’язання цих проблем, пропонується прийняття нового закону, який буде регулювати умови проживання для переміщених осіб. Доцільно врахувати й захистити права цих людей на адекватні житлові умови.

Також «Суспільне» повідомляє про відкриття на Київщині «Чудо-містечка» для найбільш уразливих літніх переселенців. Мешканці можуть безоплатно скористатись послугами стоматолога та перукаря, відвідати кінотеатр і центр гарячого харчування. Проєкт спрямований на ВПО з територій, що піддаються постійним обстрілам.   

Працевлаштування ВПО

Журналісти видання «Дзеркало тижня» розглянули питання працевлаштування ВПО та те, яку допомогу вони можуть отримати від держави для розвитку свого бізнесу. Згідно з дослідженням, внутрішньо переміщені особи, які вирішили стати підприємцями, обличчя медичної сфери або інформаційних технологій, можуть отримати фінансову допомогу, навчання та консультації від держави. Українські організації запрошують таких громадян на спеціалізовані тренінги та форуми для отримання знань із підприємництва та підтримки бізнесу. Ці заходи сприяють розвитку підприємницького духу серед ВПО та забезпеченню їх інтеграції у новому місці проживання.

Переселенка з міста Пологи Запорізької області, розповіла «Суспільному» про перебування в окупації, переїзд до нового міста. «Було страшно, коли танки їздили по вулиці і окупанти наставляли автомати на вікна», — ділиться спогадами Олена. Жінці з двома доньками вдалося виїхати до Запоріжжя. Але попри гарні умови розташування та гуманітарну допомогу, вона стикнулася з проблемою пошуку роботи. Як зазначається, деякі роботодавці відмовляють у працевлаштуванні ВПО через можливе повернення людей до рідних міст після деокупації. Не дивлячись на відсутність роботи за фахом, Олена займається волонтерством та не втрачає надії повернутися у рідні Пологи.

«Главком» зазначає куди внутрішнім переселенцям звертатися, аби пришвидшити працевлаштування на новому місці. По-перше, варто звернути увагу на Єдиний портал вакансій Державного центру зайнятості, де зібрано близько 60 тисяч актуальних вакансій по всій країні. Ще одним варіантом є урядова програма «єРобота» – внутрішні переселенці можуть отримати гранти, скориставшись програмами «Власна справа» чи «Гранти на створення або розвиток власного бізнесу».

Створення умов для адаптації ВПО

У матеріалі від платформи «Дзеркало тижня» йдеться про можливість вакцинації ВПО проти коронавірусу. В Україні й досі поширена проблема розповсюдження коронавірусної інфекції, зокрема серед внутрішньо переміщених осіб, існують випадки смертей від цієї хвороби. Уряд зробив крок назустріч та розробив план вакцинації громадян в областях, де кількість хворих є великою. Заходи вакцинації будуть проводитися в тимчасових таборах та зоні відселення, аби запобігти поширенню вірусу. Такі заходи необхідні для забезпечення здоров’я ВПО.

У «Суспільному» розповіли як проходить евакуація жителів фронтових громад Донеччини та що пропонують переселенцям. Безпосереднім переміщенням та облаштуванням для ВПО опікується гуманітарна місія “Проліска-Суми”. Представниця організації Світлана Алещенко розповідає: «Що ми даємо по приїзду сюди переселенцям: ліжко, матрац, подушку, ковдру, постіль, посуд, гігієнічні набори». Окрім цього, переселенцям пропонують розміщення у гуртожитках Сум або в окремих приватних будинках у селах. Також подано контакти, з питань евакуації, для мешканців  фронтових міст Донеччини.

«Главком» пише, що Мінсоцполітики хочуть змінити допомогу переселенцям: що пропонують замість виплат. В багатьох випадках грошова допомога не розв’язує проблему внутрішніх переселенців – зазвичай людям потрібні якісь послуги, які допоможуть вийти зі складних життєвих обставин. Відповідну заяву зробила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович. Такими послугами вона назвала доступність житла чи сприяння в пошуку роботи для ВПО. Для мам з дитиною – дитячий садочок, а для людей в депресії – психосоціальна підтримка.

Єлизавета Шипіцина, Анна Красюк, Соф’я Скуріда,
студентки 2 курсу
Роботу виконано у межах вибіркової дисципліни
«Журналіст в умовах війни»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram