#Знайомимо з творчими роботами студентів: Як виживають тварини на вулицях взимку

Що ближче зима — то ближче холоди. Якщо люди, у більшості випадків, здатні подбати про власний комфорт, то коли мовиться про тварин — варто зрозуміти, що пухнасті не завжди можуть дати собі раду, коли стовпчик термометра показує «мінусову» температуру, а небо готується вивалити на вулиці міст купу снігу. Отже, головне питання: як тварини, що не мають господаря, живуть узимку; і як нам, людям, допомогти їм перечекати цей сніг, перечекати цю зиму? 

У дослідженні, опублікованому на сайті «Save Pets of Ukraine» зазначається, що станом на січень 2023 року, у ході першого перепису притулків для тварин, було виявлено 510 притулків, стерилізаційних центрів і зооволонтерів, які опікуються покинутими тваринами. Це лише 25 799 собак та 19 473 котів, що знаходяться під опікою притулків та волонтерів. Проте не варто забувати, що окрім цих тварин, яких вдалося певним чином прилаштувати, вулиці міст України все ще повні пухнастиками, про яких треба подбати, особливо в часи зимових морозів.

Кількість тварин на вулицях та причини її зростання

Оксана Кошак, співзасновниця Світової асоціації з питань тварин України, на пресконференції на тему «Захист прав домашніх тварин в Україні. Проблеми відсутності єдиної системи під час війни», що відбулася 1 листопада 2023 року, повідомила, що Україна входить до першої десятки країн світу з найбільшою чисельністю бездомних тварин, тобто близько 140 тисяч потребують допомоги волонтерів.

Переважно, основною причиною того, що на вулицях зростає кількість тварин є людина. Частина з них — колишні улюбленці, що за якихось умов втратили будинки, інша ж частина — народженні від нестерилізованих самок малята. Про це пані Кошак також розповіла на пресконференції, а якщо бути більш точними, то: 84% тварин опинилися на вулиці, бо їх викинули господарі; 11% загубилися; 5% — спадково безпритульні, народжені на вулиці.

Як допомогти перезимувати тваринам, що мешкають на вулиці?

Спираючись на коментар благодійної української організації «UAnimals», що опікується добробутом тварин України, які цього потребують, та їхні матеріали в соціальних мережах, можна виокремити декілька практичних порад для того, аби допомогти тваринам, що мешкають на вулиці, перезимувати холоди. UAnimals радять, перш за все, не лінуватися та носити із собою корм, що слугуватиме чудовим перекусом для тварин є, а також наливати їм теплу воду, оскільки вона довше не застигає в морози. Ще однатпорада — не виганяти, а навпаки — запрошувати пухнастиків погрітися в підвалах та під’їздах будинків та за можливості, з коробок та ковдр можна зробити укриття, де тварини зможуть зігрітися взимку. Коробка+ковдра (для того, або не холод не потрапляв усередину імпровізованого будиночка). UA Animals зазначають, що хороша допомога — це надання тимчасового притулку тваринам, що мешкають на вулиці, перед тим, як пухнастики знайдуть постійних господарів.

Альона Гедзенко, мешканка Одеси, що піклувалася про восьмих котів та кішок, поділилася порадами, які використовує особисто щозими, аби допомогти хвостатим друзям та подругам:

«Якщо тварини перебувають на якійсь одній постійній території, то важливо зробити місце, де вони зможуть сховатися від холоду та снігу. Коробка з теплим чимось всередині — ідеально, або можна пускати до парадної погрітися. Обовʼязково, звісно, нагодувати котиків, вони не можуть довго жити в холоді без їжі, особливо коти. Якщо корм — то краще вологий, або погодувати вологим, насипати сухого й дати води. Коти не можуть лизати сніг, а без води загинуть. Взимку завжди в кишені ношу пару пакетиків волого теплого корму. Насправді я дуже люблю хвостатиків, і мені дуже шкода тих, хто живе на вулиці та не в змозі допомогти собі, а особливо тих, кого вигнали з дому».

Поради для тих, хто хоче взяти хвостиків на перетримку 

Комплекс порад, якими не варто нехтувати, коли запрошуєш вуличну тварину до свого дому залежить не тільки від стану пухнастика (чи він здоровий, чи потребує термінової медичної допомоги), а й від того, чи мешкають у вашій хаті інші улюбленці. «Animal Help Kharkiv», харківський мініпритулок для котиків, поділився коментарем з цієї проблеми:

«Якщо дома вже є домашні тварини, то краще за все перед тим, як заносити з вулиці нову тваринку, відвідати ветеринарну клініку, бо є ризик зараження вірусними захворюваннями, деякі з них прихованого характеру, тобто без клінічних симптомів [це означає, що зрозуміти, хвора тварина чи ні неможливо до медичного обстеження — ред]. І у тваринки з вулиці 100% є купа бліх, глистів, тож дуже важливо обробити спеціальними засобами й у правильному порядку: спочатку від блох, а за декілька днів — від глистів. Краще буде обмежити контакт з іншими домашніми хвостиками, поки ви з новою тваринкою не відвідаєте ветеринара й не позбудетеся паразитів».

Що НЕ треба купувати з кормів для тварин?

Не секрет, що треба уникати солених, копчених та солодких продуктів — тварина категорично не можна куштувати подібні страви. Проте, чи знаєте ви, що деякі з марок кормів є потенційно небезпечними для тварин? Харківський мініпритулок «Animal Help Kharkiv» зазначає, що, звісно, фірма корму, який купуєте для тварин, залежить у першу чергу від ваших можливостей, від того, що ви дійсно можете придбати; проте існують фірми, які варто уникати й для безхатніх, і для власних пухнастиків, адже: «…регулярне годування призводить до тяжких наслідків та хвороб», зазначає мініпритулок. Корми, які потрапили до чорного списку: «Мяу», «Friskies», «Whiskas».

«Ці корми мають дуже поганий склад та багато підсилювачів смаку, які привертають увагу котиків, але шкодять їхньому здоров’ю», — зазначили «Animal Help Kharkiv».

Натомість харківський мініпритулок віддає перевагу корму від Клубу 4 Лапи, склад якого кращий за склад вищезазначених кормів, а вартість, якщо пошукати, може бути навіть меншою. 

Як допомогти притулкам та благодійним організаціям?

Спираючи на коментар від харківського мініпритулку «Animal Help Kharkiv», можна зробити висновки, що спосіб допомоги залежить від бажання людини та від потреб притулку. 

«Кожен допомагає, як може, — кажуть у мініпритулку, — наприклад, щодо корму, то зазвичай волонтери шукають де дешевше ціна, бо в різних магазинах за один й той самий корм різниця в ціні може бути до тисячі гривень, тож, якщо є бажання придбати корм особисто, то можна спитати у волонтерів, можливо, вони порадять, де можна купити корм за більш вигідною ціною; деякі магазини надають знижку для волонтерів, а це означає, що за однакову суму можна купити не 2 кг корму, а мішок, що важить цілих 10. Також є збори на оплату заборгованості за лікування в клініках, частіше за все термінові, тож у такому випадку можна домовитись із притулком/волонтером та допомогти фінансово: занести кошти в клініку, якщо є сумніви, щодо переказу на картку, або зробити донат на банку чи картку». Отже, основні способи допомогти притулкам: надіслати/привезти/придбати корм для пухнастиків або допомогти закрити фінансові заборгованості шляхом донату або повної оплати певних послуг.

Також не варто забувати, що користувачі на користувачки карткою Monobank’y мають змогу перерахувати щомісячний кешбек «на благо» однієї з організацій, що піклується про тварин.

Що ми можемо зробити вже зараз?

Для того, аби почати допомагати тваринам уже зараз — варто просто не бути байдужими: не проходити повз тих, хто потребує допомоги, проявляти турботу до тих, кого вона може врятувати. Часом дрібнички, на кшталт теплої води, пакетику корму (належної якості) або відчинених дверей у під’їзд можуть врятувати життя.

Вікторія Бабкова,
студентка 2 курсу
Роботу виконано в межах дисципліни «Журналістський фах: жанрологія (аналітичні жанри)»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram